Tokarka specjalna – opis działania, zastosowanie
4.0 Opinie (1)
Tokarka specjalna to profesjonalna maszyna mająca zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. To wysoko wyspecjalizowane urządzenie służy do obróbki konkretnych elementów wykorzystywanych w określonych branżach. Jest niezwykle precyzyjne i dokładne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tokarek, w tym tokarek specjalnych.
Tokarki – zastosowanie, rodzaje
Tokarki to urządzenia przeznaczone do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych przez toczenie oraz wewnętrznych przez wytaczanie. Mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Są to obrabiarki wykonujące obróbkę skrawaniem polegającą na zmienianiu kształtów przedmiotów o formie brył obrotowych. Ich działanie opiera się na wprawieniu w ruch obrotowy obrabianego elementu i obróbki jego powierzchni za pomocą narzędzi obróbczych.
Ze względu na zastosowanie i rodzaj obróbki tokarki dzieli się na następujące rodzaje:
- tokarki kłowe (stołowe, produkcyjne, uniwersalne, ciężkie, wielonożowe, kopiarki i tokarki do obróbki gładkościennej),
- tokarki uchwytowe (pionowe i poziome),
- tokarki tarczowe (pionowe i poziome),
- tokarki rewolwerowe,
- automaty i półautomaty tokarskie,
- zataczarki,
- tokarki specjalne (in. branżowe).
Tokarka specjalna – ogólna charakterystyka
Tokarka specjalna, zwane także branżową, to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej używa się go w przemyśle motoryzacyjnym i zbrojeniowym, a także w hutnictwie i kolejnictwie. Ma ponadto zastosowanie w przemyśle stomatologicznym i przemyśle łożysk tocznych.
Tokarki specjalne to niezwykle precyzyjne i wysoko wyspecjalizowane maszyny przystosowane do obróbki konkretnych przedmiotów (o określonych kształtach, z konkretnych materiałów) wykorzystywanych tylko w określonych branżach. Przykładowo w przemyśle hutniczym często służą do obróbki wlewków i walców hutniczych. Przemysł motoryzacyjny wykorzystuje je do m.in. obróbki czopów wałów karbowych i elementów do silników. W kolejnictwie obrabianymi elementami będą np. zderzaki, zestawy kołowe, osie kół tramwajów i wagonów.
Tokarka specjalna cena
Ceny tokarek specjalnych (branżowych) są bardzo wysokie. Są to bowiem wysoko wyspecjalizowane maszyny o dużym stopniu złożoności i wysokiej precyzji, wykorzystywane jedynie w określonych gałęziach przemysłu.