Tokarka specjalna – opis działania, zastosowanie

tokarka specjalna

4.0 Opinie (1)
tokarka specjalna

Tokarka specjalna to profesjonalna maszyna mająca zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. To wysoko wyspecjalizowane urządzenie służy do obróbki konkretnych elementów wykorzystywanych w określonych branżach. Jest niezwykle precyzyjne i dokładne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tokarek, w tym tokarek specjalnych.

Tokarki – zastosowanie, rodzaje

Tokarki to urządzenia przeznaczone do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych przez toczenie oraz wewnętrznych przez wytaczanie. Mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Są to obrabiarki wykonujące obróbkę skrawaniem polegającą na zmienianiu kształtów przedmiotów o formie brył obrotowych. Ich działanie opiera się na wprawieniu w ruch obrotowy obrabianego elementu i obróbki jego powierzchni za pomocą narzędzi obróbczych.

Ze względu na zastosowanie i rodzaj obróbki tokarki dzieli się na następujące rodzaje:

  • tokarki kłowe (stołowe, produkcyjne, uniwersalne, ciężkie, wielonożowe, kopiarki i tokarki do obróbki gładkościennej),
  • tokarki tarczowe (pionowe i poziome),
  • tokarki rewolwerowe,
  • automaty i półautomaty tokarskie,
  • zataczarki,
  • tokarki specjalne (in. branżowe).
tokarka specjalna
Dowiedz się więcej o tokarkach specjalnych / Shutterstock

Tokarka specjalna – ogólna charakterystyka

Tokarka specjalna, zwane także branżową, to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej używa się go w przemyśle motoryzacyjnym i zbrojeniowym, a także w hutnictwie i kolejnictwie. Ma ponadto zastosowanie w przemyśle stomatologicznym i przemyśle łożysk tocznych.

Tokarki specjalne to niezwykle precyzyjne i wysoko wyspecjalizowane maszyny przystosowane do obróbki konkretnych przedmiotów (o określonych kształtach, z konkretnych materiałów) wykorzystywanych tylko w określonych branżach. Przykładowo w przemyśle hutniczym często służą do obróbki wlewków i walców hutniczych. Przemysł motoryzacyjny wykorzystuje je do m.in. obróbki czopów wałów karbowych i elementów do silników. W kolejnictwie obrabianymi elementami będą np. zderzaki, zestawy kołowe, osie kół tramwajów i wagonów.

Tokarka specjalna cena

Ceny tokarek specjalnych (branżowych) są bardzo wysokie. Są to bowiem wysoko wyspecjalizowane maszyny o dużym stopniu złożoności i wysokiej precyzji, wykorzystywane jedynie w określonych gałęziach przemysłu.

Opinie o Tokarka specjalna – opis działania, zastosowanie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 26 = 33

Podobne