Młotek bezodrzutowy – zastosowanie, budowa, cena

młotek bezodrzutowy

4.0 Opinie (1)
młotek bezodrzutowy

Młotek bezodrzutowy to szczególny rodzaj młotka, który niweluje efekt odrzutu. Mało kto wie, że powstał jako narzędzie przeznaczone do użytku w kosmosie. Wkrótce znalazł jednak zastosowanie również poza kosmiczną przestrzenią, stając się przyrządem powszechnie dostępnym i często używanym. Niewątpliwie więc warto wiedzieć, czym się wyróżnia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat młotków bezodrzutowych.

Młotek bezodrzutowy – ogólna charakterystyka

Młotek bezodrzutowy to ręczne narzędzie pozwalające na uderzenia w obrabiany materiał bez siły odrzutowej. Oznacza to, że podczas uderzenia nie odbija się/nie odskakuje, a więc umożliwia uderzenie bez odrzutu, który może po nim nastąpić. Przyrząd stanowi połączenie młotka kamieniarskiego i gumowego.

Sprawdza się podczas wykonywania prac w trudnodostępnych miejscach i niewielkich, ciasnych przestrzeniach. Jego konstrukcja znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania narzędzia i minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych uderzanych materiałów. Wpływa również na precyzję pracy.

Budowa młotka bezodrzutowego

Młotek bezodrzutowy pod względem konstrukcyjnym nie różni się znacznie od innych młotków. Zbudowany jest z główki oraz trzonka, które są ze sobą trwale połączone, i ma kształt zbliżony do dużej litery „T”.

młotek bezodrzutowy
Zobacz, jak wygląda ten młotek / Shutterstock

Narzędzie na tle innych tego rodzaju wyróżnia się natomiast tym, że jego głowica jest swego rodzaju zbiornikiem wypełnionym w połowie objętości specjalnym śrutem, który amortyzuje uderzenia. Znajdują się tam drobne stalowe kulki, które swobodnie się przemieszczając, absorbują odrzut podczas kontaktu narzędzia z obrabianą powierzchnią. Efekt odbicia zostaje ograniczony dzięki dociążeniu młotka i sile bezwładności.

Zastosowanie młotka bezodrzutowego

Młotek bezodrzutowy ma szerokie zastosowanie podczas wykonywania różnego rodzaju prac wymagających precyzji i dokładności, a także eliminacji ryzyka odbicia narzędzia. Świetnie sprawdzi się więc w ograniczonych i trudnodostępnych przestrzeniach oraz przy obróbce powierzchni wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne.

Wykorzystywany jest przy różnych pracach montażowych, które wymagają silnego uderzenia i ochrony materiału. Używany jest podczas montażu części urządzeń i elementów maszyn, a także przy dobijaniu płytek ceramicznych. Będzie przydatny w brukarstwie i pracach blacharskich. Zasadniczo można też powiedzieć, że jego zastosowanie jest podobne do młotka z gumowym obuchem.

Warto przy tym wiedzieć, że nie zaleca się używania młotka bezodrzutowego do pracy z ostrymi przedmiotami. Istnieje bowiem możliwość, że kontakt z nimi spowoduje uszkodzenie powierzchni narzędzia.

Młotek bezodrzutowy cena

Ceny młotków bezodrzutowych są dość zróżnicowane. Średni koszt nabycia narzędzia to 40-50 złotych. Na rynku dostępne są przy tym również młotki w wyższych cenach – 100-200 złotych, a nawet więcej.

Opinie o Młotek bezodrzutowy – zastosowanie, budowa, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 + = 36

Podobne