Frezarka krawędziowa – zastosowanie, parametry, cena
4.0 Opinie (1)
Frezarka krawędziowa to praktyczne narzędzie wykorzystywane zwykle do pracy z drewnem w zastępstwie ręcznego dłuta. Pozwala na sprawną pracę, zapewniając przy tym dużą precyzję. Takie frezarki można spotkać zarówno w profesjonalnych zakładach obróbki drewna, jak i warsztatach pasjonatów pracujących z drewnianymi elementami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat frezarek krawędziowych i ich zastosowania.
Frezarka krawędziowa – cechy, zastosowanie
Frezarka krawędziowa to urządzenie służące przede wszystkim do frezowania krawędzi i ram. Jest to wyspecjalizowana odmiana frezarki górnowrzecionowej.
Ze względu na jej zastosowanie można określić ją zresztą jako szczególny rodzaj frezarki. Najczęściej wykorzystywana jest bowiem do obróbki takich elementów, jak dekoracyjne krawędzie, ramy, profile. Zastępuje tym samym ręczne dłuto, usprawniając i przyspieszając wykonywane prace.
Frezarka krawędziowa jest używana zwykle do obróbki drewna, a także materiałów drewnopochodnych. Umożliwia precyzyjną obróbkę, kształtując obrzeża materiałów i likwidując zaostrzone krawędzie. Co więcej, pozwala na wykonywanie bardzo złożonych i zróżnicowanych kształtów i wzorów. Zapewnia sprawne skrawanie krzywolioniowe, umożliwiając profilowanie krawędzi i wykonywanie wczepów.
Można ją spotkać w warsztatach stolarskich – zwłaszcza tam, gdzie wykonuje się stolarkę dekoracyjną. Wykorzystuje się ją podczas profesjonalnych prac związanych z wykonywaniem dekoracyjnych ram obrazów i luster czy ozdobnych krawędzi mebli. Znajduje zastosowanie również w zakładach ciesielskich. Urządzenie używane jest ponadto przez amatorów hobbystów pracujących z drewnianymi elementami.
Jak wybrać frezarkę krawędziową?
Podczas wyboru frezarki krawędziowej warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby zakupiony sprzęt sprawdził się podczas wykonywania planowanych prac, a tym samym spełniał nasze oczekiwania.
W pierwszej kolejności należy uwzględnić regulację głębokości roboczej. Od jej zakresu zależna są możliwości urządzenia podczas formowania krawędzi, co zapewnia odpowiednią precyzję pracy.
Niemniej ważna jest regulacja prędkości frezarki. Funkcja ta umożliwia dostosowanie pracy narzędzia do określonego rodzaju powierzchni poddawanej obróbce. Gwarantuje tym samym dokładność obróbki krawędzi i minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału.
Warto rozważyć również zakup dodatkowych akcesoriów. Podczas pracy przydatny okazać się może pierścień kopiujący do powtarzania frezów. Precyzję i kontrolę obróbki większych elementów (np. płyt meblowych, listew) zapewnią natomiast prowadnice i szyny.
Frezarka krawędziowa cena
Ceny frezarek krawędziowych są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Urządzenie można kupić już za około 300-500 złotych. Na rynku dostępny jest przy tym również sprzęt w wyższych cenach. Bardziej zaawansowane narzędzia kosztują 2000-3000 złotych, a niektóre profesjonalne urządzenia nawet więcej.