Bloczki gipsowe


Dlaczego bloczki gipsowe nie cieszą się dużą popularnością w budownictwie tradycyjnym? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich cena? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych informacji znajdziesz poniżej
Nazewnictwo, skład i rodzaje bloczków gipsowych
Zdarza się, że bloczki gipsowe określane są mianem „pustaków”. Rzeczywiście ze względu na ich przeznaczenie lepiej myśleć o nich w kategorii pustaków, ponieważ używa się ich do wznoszenia wewnętrznych ścianek działowych. Nazwę „bloczki” zawdzięczają kształtom, w jakich są produkowane – zazwyczaj niewiele wspólnego mają z klasycznymi pustakami. Spotkamy je najczęściej w formie płyt. Do wyszukiwania produktów lepiej używać nazwy „bloczki gipsowe”.
Bloczki gipsowe powstają z czystego gipsu – czasem do produkcji używa się również dodatków uszlachetniających. Stosuje się je najczęściej do budowy ścianek działowych.
Wyróżniamy następujące rodzaje bloczków gipsowych:
- bloczki impregnowane – są zaopatrzone w powłoki, które mają je chronić od nadmiernej wilgotności; dzięki temu dodatkowi możemy układać bloczki gipsowe w kuchni czy w łazience,
- bloczki normalne – najpopularniejszy rodzaj stosowany w pomieszczeniach suchych.

Właściwości bloczków gipsowych, cena i wymiary
Ściana ułożona z dobrej jakości bloczków gipsowych będzie gładka. Nie trzeba jej wygładzać i tynkować – wystarczy zaszpachlować miejsca łączeń. Tylko jeżeli chcemy uzyskać naprawdę gładki efekt, to możemy zastosować gładź gipsową. Bloczki gipsowe gwarantują dobrą izolację akustyczną. Zapewniają też bardzo dobry mikroklimat w pomieszczeniu. Są wytwarzane z materiału naturalnego i ekologicznego.
Największą wadą bloczków gipsowych jest ich cena. Za impregnowany bloczek o wymiarach 666 mm × 500 mm × 80 mm zapłacimy od ok. 20 zł. Za produkt o tych samych wymiarach, ale bez impregnowania, będziemy musieli liczyć się z kosztem od ok. 10 zł. Dla bloczków gipsowych najważniejszym parametrem jest szerokość – zazwyczaj bloczki opisane są jako np. 8 lub 10 (chodzi właśnie o szerokość podawaną w centymetrach).

Wady i zalety bloczków gipsowych
Do zalet bloczków gipsowych z pewnością zaliczymy:
- ognioodporność przystosowaną do norm europejskich,
- znacznie krótszy czas wznoszenia ściany niż w przypadku innych materiałów,
- brak konieczności tynkowania,
- utrzymywanie dobrego przepływu wilgotności w pomieszczeniu,
- izolację akustyczna na dobrym poziomie.
Wady:
- duży koszt,
- konieczność dokupienia kleju do gipsu,
- ciężkie elementy,
- nie zaleca się wieszania na ścianach bardzo ciężkich przedmiotów.