Nadproże


Nadproża to jedne z podstawowych elementów konstrukcyjnych. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje nadproży i gdzie znajdą najlepsze zastosowanie? Najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym tekście.
Do czego służą nadproża?
Nadproża to część konstrukcyjna, najczęściej w kształcie belki. Umieszcza się je w górnej części otworu w murze, który przeznaczony jest dla okna lub drzwi. Nadproże ma za zadanie przenosić ciężar materiału powyżej otworu na ściany wzdłuż prześwitu. Ze względu na to, że element ten jest narażony na duże przeciążenia, wykonuje się go z solidnych materiałów.
Warto też uwzględnić termoizolacyjność nadproża. Materiał nie tylko musi być wytrzymały, ale nie powinien doprowadzać do powstawania mostków termicznych, czyli miejsc przez które konstrukcja traci ciepło. Nieprawidłowy montaż może spowodować powstawanie pęknięć na ścianie i na nadprożu.

Rodzaje nadproży
Ze względu na materiał wyróżniamy:
- nadproża żelbetowe – tradycyjne rozwiązanie polegające na wylaniu betonu na zbrojenie w drewnianym szalunku,
- nadproża drewniane – drewniane belki stosowane zazwyczaj w konstrukcjach drewnianych,
- nadproża prefabrykowane – np. L–19 to produkty, które wypełnia się betonem,
- nadproża strunobetonowe – są lekkie i wytrzymałe w montażu; składają się ze stali sprężającej i betonu,
- nadproża murowane – wykonywane są np. z cegły lub betonu komórkowego; wzmacnia się je elementami stalowymi.
- nadproża stalowe – nadają się do bardzo szerokich otworów; są to belki wykonane ze stali,
- ceramiczno-żelbetowe – składają się z belek, które osadza się na zaprawie, jest to rozwiązanie mocno zyskujące na popularności.
Oprócz tego popularne są nadproża w kształcie „U”, które składają się z kształtek przypominających tę literę. Takie nadproża zbroi się i zalewa betonem.
Nietypowe, ale nawiązujące do gotyckich zwieńczeń, są nadproża łukowe.

Cena nadproży
Ceny nadproży są bardzo zróżnicowane – dzieje się tak ze względu na różne wymiary, materiały i sposób montażu. Według obiegowej opinii nie są to jednak elementy drogie. Za 120 cm nadproża L-19 zapłacimy ok. 30 zł. Metr belki ceramiczno-żelbetowej kosztuje ok. 25 zł.
O czym pamiętać przed zakupem?
Warto zdecydować się na nadproża prefabrykowane, które zapewnią konstrukcji jednolitość. Przed zakupem powinno się zwrócić uwagę na to, jakie wymiary ma otwór, jaki ma kształt i w jakiej ścianie został wykonany. Trudne i kosztowne będzie zakupienie lub wykonanie nadproży dla bardzo szerokich prześwitów. Nadproża są stosowane do otworów o szerokości do 2,5 m.