Studzienka drenarska


System drenażowy nie tylko rozsącza i odprowadza wodę, ale umożliwia też gromadzenie jej w zbiornikach. Dlaczego warto zastosować studzienki drenarskie? Ile kosztują i jakie są ich rodzaje?
Po co stosować studzienki drenarskie?
Studzienki drenarskie to bardzo ważna część każdego systemu drenażowego. Umożliwiają gromadzenie wody w miejscach, które nie zagrażają np. fundamentom domu. Za gromadzenie wody odpowiadają jednak najbardziej zbiorniki na wodę. Studzienki drenarskie to miejsca, przez które możemy dostać się do poszczególnych części systemu drenarskiego i dokonać napraw. Dzięki ich zastosowaniu konserwujemy cały drenaż – w studzienkach gromadzą się osady i zanieczyszczenia, których możemy się pozbyć w prosty sposób.
Zazwyczaj studzienki drenarskie są wyposażone w pokrywy, czyli „włazy”, przez które można dostać się do środka i usunąć osady. Umieszcza się je zazwyczaj na rogach budynku w ten sposób, aby gromadzić zanieczyszczenia z każdego odcinka drenażu – zasada brzmi: umieszczaj studzienki tam, gdzie rury drenarskie zmieniają swój kierunek.
Studzienki drenarskie są też czasem nazywane studzienkami kontrolnymi. Co kilka lat zaleca się czyszczenie rur za pomocą wody pod ciśnieniem – wtedy wszystkie zanieczyszczenia zbiorą się w studzienkach kontrolnych.

Z czego zbudowana jest studzienka drenarska? Rodzaje studzienek
Możemy wyróżnić m.in. następujące rodzaje studzienek drenarskich:
- rozsączające,
- przelewowo-rozsączające,
- do odwodnienia.
Studzienka drenarska składa się zazwyczaj z kilku elementów:
- karbowanej solidnej rury z polipropylenu lub PVC,
- pokrywy (najczęściej żeliwnej lub betonowej) – jeśli jesteśmy pewni, że studzienka nie będzie narażona na duży nacisk, to możemy zdecydować się np. na pokrywę z tworzywa sztucznego,
- dna,
- części dodatkowych, np. osadników (osadniki gromadzą osady i piasek).
Rura w studzience musi być:
- trwała,
- wytrzymała,
- odporna na uszkodzenia mechaniczne,
- odporna na działanie czynników chemicznych,
- odporna na działanie wysokich i niskich temperatur,
- odporna na korozję,
- szczelna.
Warto pamiętać o tym, że studzienka drenarska powinna być odpowiednio duża. Ma zapewnić wygodny dostęp do wnętrza – dzięki temu będziemy mogli bezproblemowo usunąć osady i zanieczyszczenia, które do niej spłynęły.
Ceny studzienek kontrolnych
Ciężko określić jednolitą cenę studzienek. Wszystko zależy od materiału z jakiego została wykonana, części dodatkowych, wymiarów czy od funkcji jaką ma spełniać. Za studzienkę drenarską z osadnikiem, średnicą 400 mm, z trzema otworami na rury o średnicy 110 mm, o wysokości 1,5 m i wykonaną z polipropylenu zapłacimy ok. 250 zł. Z kolei za wąską studzienkę przelewową rozsączającą o średnicy 110 mm i o długości 100 cm zapłacimy ok. 90 zł.