Komin murowany

4.0 Opinie (1)
  • komin
  • komin murowany

Komin murowany to komin stawiany z wykorzystaniem cegieł pełnych i odpowiedniej zaprawy murarskiej. Stanowi tradycyjne i najbardziej popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym. Jego budowa jest dość czasochłonna i powinna odbywać się pod okiem fachowca. Warto wiedzieć, czym się wyróżnia i jakie wymogi powinien spełniać.

Komin murowany – ogólne informacje

Komin murowany to komin zbudowany z cegły ceramicznej, ceramicznych pustaków kominkowych lub cegły klinkierowej.

Jest to jeden z rodzajów kominów (obok stalowych, ceramicznych i betonowych – kominy dzieli się m.in. ze względu na konstrukcję obudowy). Stawiany jest z cegły pełnej i odpowiednio dobranej zaprawy murarskiej, co zapewnia mu właściwy poziom szczelności.

Komin murowany często jest spotykany w budownictwie jednorodzinnym. Stanowi trwałe, sprawdzone, a przy tym korzystne cenowo rozwiązanie.

Komin murowany, źródło: Shutterstock

Komin murowany – właściwości i budowa

Komin murowany ma duży ciężar, przez co wymaga dobrego i solidnego fundamentu. Może być więc konstrukcją wolnostojącą lub stanowić część ścian nośnych. Powinien być przy tym bardzo szczelny, o czym w dużej mierze decyduje ułożenie cegieł, a także odporny na działanie wysokich temperatur i niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Do jego budowy należy użyć wytrzymałych i odpornych materiałów dobrej jakości, spełniających wszystkie konieczne normy. Ponadto wskazane są cegły wysokiej klasy wytrzymałości o gładkiej powierzchni, co pozwoli na skuteczne odprowadzanie dymu i zminimalizuje tworzenie się osadu.

Komin murowany, źródło: Shutterstock

Jego niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna cena. Za wadę uznać zaś można proces stawiania komina – jego budowa jest czynnością złożoną i trudną, którą powinien zająć się doświadczony specjalista. Komin tego rodzaju wymaga również wysokiej jakości paliwa.

Ile kosztuje komin murowany?

Ceny kominów murowanych są zróżnicowane w zależności od materiałów użytych do ich budowy, kosztów robocizny itd. Za jego budowę trzeba będzie zapłacić co najmniej 3500 złotych.

Opinie o Komin murowany - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − = 30

Podobne