Komin spalinowy

4.0 Opinie (1)
  • komin
  • komin spalinowy
  • komin do odprowadzania spalin

Komin do odprowadzania spalin, czyli komin spalinowy, to kanał odpowiedzialny za odprowadzanie produktów spalania paliw płynnych z urządzenia grzewczego na zewnątrz budynku. Warto wiedzieć, czym się wyróżnia i jakie zasady obowiązują przy jego budowie.

Komin do odprowadzania spalin – ogólne informacje

Komin do odprowadzania spalin (czyli spalinowy) to komin odpowiedzialny za odprowadzanie spalin z palenisk gazowych i opalanych paliwem płynnym.  

Przeznaczony jest do podłączenia do urządzeń grzewczych zasilanych paliwami ciekłymi i gazowymi. To kanał, który utylizuje związki powstałe podczas spalania gazu lub oleju.

Powinien być odporny na agresywne działanie substancji żrących powstałych w wyniku zmieszania się spalin i skraplającej się pary wodnej – kominy spalinowe należy więc budować z materiałów kwasoodpornych. Kominami do odprowadzania spalin nazywa się również kanały, które odprowadzają powietrze z okapów kuchennych.

Komin spalinowy, źródło: Shutterstock

Komin spalinowy – budowa

Do budowy komina spalinowego używa się różnych materiałów. Najważniejsze, by były niepalne i spełniały wymagania określone przez Polską Normę. W tym celu wykorzystuje się często pełne cegły ceramiczne lub keramzytobetonowe pustaki kominkowe. Komin spalinowy wyposaża się zwykle we wkład kamionkowy lub wykonany ze stali kwasoodpornej.

Jego przekrój nie powinien być mniejszy niż 196 cm2 (14 x 14 cm), minimalna średnica to zaś 12 cm.

Ile kosztuje komin spalinowy?

Ceny kominów do odprowadzania spalin są zróżnicowane w zależności od użytych materiałów do ich budowy i wielu innych czynników. Koszt jego postawienia to co najmniej 2500 złotych

Opinie o Komin spalinowy - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

51 − 50 =

Podobne