Materiały stropowe

4.0 Opinie (1)
  • materiały stropowe
  • belki stropowe
  • pustaki szalunkowe
  • kształtki wieńcowe
  • płyty stropowe
  • strop
  • wieniec stropowy

Materiały stropowe to materiały budowlane, które wykorzystuje się do budowy stropów. Od ich właściwości i jakości zależy trwałość i wytrzymałość stawianej konstrukcji. Warto poznać ich rodzaje, właściwości i zastosowanie.

Materiały stropowe – ogólne informacje

Materiały stropowe to różnego rodzaju materiały budowlane, których używa się do budowy stropów.

Poszczególne elementy konstrukcyjne dobiera się, mając na uwadze rodzaj stropu – ze względu na użyte materiały można wyróżnić stropy drewniane, stalowe, betonowe, żelbetonowe, stalowo-betonowe, stalowo ceramiczne, ceramiczno-żelbetowe, z betonu sprężonego.

Z uwagi na niezwykle istotną rolę konstrukcyjną stropów (przede wszystkim przenoszą obciążenia na elementy nośne) bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać materiały do jego budowy. Odpowiedni wybór materiałów stropowych ma ogromny wpływ na trwałość, stabilność i wygląd całego budynku, a także bezpieczeństwo jego użytkowania.

Strop, materiały stropowe, źródło: Shutterstock

Rodzaje materiałów stropowych

Wśród materiałów stropowych wyróżnia się:

  • belki stropowe;

to podstawowy element budulcowy każdego stropu, który wzmacnia jego konstrukcję. Wykonywane są z różnych materiałów, mają różne właściwości i zastosowanie.

Wyróżnia się kilka rodzajów belek stropowych:

1) belki stropowe drewniane (wykonane z drewna litego lub klejonego, pierwsze z nich stosowane są głównie w domach z bali, drewnianych szkieletowych lub murowanych z poddaszem użytkowym),

2) belki stropowe betonowe (wykonane ze zbrojonego betonu, czyli prętów stalowych zalanych betonem, wykorzystywane w stropach żelbetowych i gęstożebrowych, są wytrzymałe, stabilne, trwałe i odporne na ogień),

3) belki stropowe stalowe (wykonane ze stali, są bardzo ciężkie, odporne i wytrzymałe, należą do jednych z najdroższych, zwykle wykorzystywane są w budownictwie przemysłowym),

4) belki stropowe żelbetowe (wykonane z betonu i prętów stalowych, wykorzystywane w stropach żelbetowych monolitycznych),

5) belki stropowe ceramiczno-żelbetowe (to belki o nietypowej budowie, wykorzystywane głównie w gęstożebrowym stropie);

  • kształtki wieńcowe;

kształtki wieńcowe (zwane inaczej pustakami szalunkowymi) to elementy, które wykorzystuje się do układania wieńca stropowego. Pełnią funkcję szalunku traconego, rozkładają równomiernie obciążenia. Ich zastosowanie eliminuje konieczność deskowania i obmurówki, przyspiesza i usprawnia prace budowlane. Kształtek nie usuwa się, ponieważ stają się elementem konstrukcji. Produkowane są zwykle z keramzytobetonu. Materiał ten ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jest lekki, niepalny, wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Strop, źródło: Shutterstock

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kształtek: typ L (wykorzystywane do ścian zewnętrznych) oraz typ C (uzupełniające w stosunku do typu L, wykorzystywane do ścian wewnętrznych).

Poza tym dostępne są kształtki typu U (wykorzystywane do wykonywania wieńców żelbetowych) oraz kształtki wieńcowe narożnikowe;

  • płyty stropowe;

to prefabrykowane elementy, które stosuje się przy układaniu stropów żelbetowych, wykonywane na specjalne zamówienia. Przenoszą duże obciążenia, wykorzystuje się je głównie w budownictwie przemysłowym i wielorodzinnym. Wyróżnia się: płyty kanałowe, płyty z betonu komórkowego oraz płyty typu Smart.

Ceny materiałów stropowych

Ceny materiałów stropowych są bardzo zróżnicowane w zależności od ich typu i producenta, rodzaju użytych surowców, właściwości, zastosowania itd.

Średnia cena belek stropowych to 20-30 zł/mb.

Średnia cena pustaków szalunkowych to 5 zł/szt.

Opinie o Materiały stropowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

Podobne