Komin wentylacyjny

4.0 Opinie (1)
  • komin
  • komin wentylacyjny

Komin wentylacyjny to kanał odpowiedzialny za wymianę powietrza. Przeznaczony jest do budynków, w których działa grawitacyjny system wentylacji. Może być wykonany z różnego rodzaju materiałów. Warto wiedzieć, jakie powinien mieć wymiary i gdzie należy go umieścić.

Co to jest komin wentylacyjny?

Komin wentylacyjny to komin, którego funkcją jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń poza budynek. To kanał, który działa, wykorzystując siłę grawitacji. Odpowiedzialny jest za cyrkulację świeżego powietrza, które jest doprowadzane do wnętrza.

Komin wentylacyjny powinien odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia i znajdować się w pomieszczeniu bez okien.

Komin wentylacyjny, źródło: Shutterstock

Komin wentylacyjny – budowa

Do budowy komina wentylacyjnego wykorzystać można różnego rodzaju materiały. Często stosuje się pustaki wentylacyjne keramzybetonowe, wentylacyjne ceramiczne i wentylacyjne silikatowe. Mogą to być również cegły pełne ceramiczne albo silikatowe. Podczas stawiania komina najczęściej używa się zaprawy cementowo-wapiennej. Dostępne są również gotowe systemy kominowe składające się z elementów prefabrykowanych.

Przekrój komina powinien wynosić co najmniej 160 cm2, wymiar kanału to minimum 10 cm, a jego średnica to nie mniej niż 15 cm. Powinien być stawiany na fundamencie. Ważne jest również, żeby wewnętrzne ściany kanału były bardzo gładkie, co sprawia, że przepływające powietrze nie napotyka zbyt dużego oporu.

Ile kosztuje komin wentylacyjny?

Ceny postawienia komina wentylacyjnego są zróżnicowane w zależności od rodzaju komina, materiałów użytych do jego budowy, kosztów robocizny itd. Średnia cena to 50 zł/mb.

Opinie o Komin wentylacyjny - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 80 = 86

Podobne