Drabina przystawna


Drabina przystawna to jeden z rodzajów drabin. To najprostsza pod względem konstrukcji, a także najczęściej wybierana drabina. Umożliwia pracę na wysokości, wymaga przy tym przystawienia do pionowej powierzchni. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat drabin przystawnych oraz ich średnie ceny.
Drabina przystawna – krótka charakterystyka
Drabina przystawna to przenośna konstrukcja stosowana w celu pracy na niewielkich wysokościach. Umożliwia przemieszczanie się pomiędzy różnymi poziomami. Zapewnia dostęp do miejsc położonych na wysokości kilku metrów, również tych trudno dostępnych. Używana jest podczas prac remontowo-budowlanych i naprawczych, ale bywa bardzo pomocna także przy pracach ogrodniczych, montażowych itd.
Budowa drabiny przystawnej
Drabiny przystawne najczęściej składają się z jednej lub dwóch części, choć dostępne są również konstrukcje kilkuelementowe. Zapewniają wysokość roboczą 5-10 metrów. Wykonuje się je zwykle z aluminium lub drewna. W sprzedaży są zarówno modele nierozkładane, jak i rozkładane – te ostatnie można z łatwością transportować z miejsca na miejsce.

Jak korzystać z drabiny przystawnej?
Użycie drabiny przystawnej wymaga – jak wskazuje sama nazwa konstrukcji – przystawienia jej do pionowej powierzchni, zwykle przystawia się ją do ściany. Powinna przy tym wystawać ponad powierzchnię, do której została przystawiona – zapewnia to bezpieczeństwo korzystania z drabiny.
Należy również pamiętać o stabilnym i równym podłożu, na którym rozkłada się drabinę. Niektóre modele umożliwiają przytwierdzenie drabiny do powierzchni, np. za pomocą specjalnych zaczepów.
Drabina przystawna cena
Ceny drabin przystawnych są bardzo zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak materiał wykonania, liczba elementów, wysokość czy producent.
Średnia cena aluminiowej drabiny przystawnej to 200-300 złotych.