Drabina wolnostojąca – czym się wyróżnia i jaką wybrać?


Drabina wolnostojąca to niezwykle funkcjonalne i wygodne rozwiązanie wykorzystywane do pracy na wysokościach. Ma zastosowanie zarówno w domu czy przydomowym warsztacie, jak i podczas prac bardziej zaawansowanych i profesjonalnych. Jest lekka, wygodna i łatwa w obsłudze. Wyróżnia ją odporność i wytrzymałość. Poniżej podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu.
Drabina wolnostojąca – najważniejsze informacje
Drabina wolnostojąca to przenośna konstrukcja niewymagająca podparcia ścian, używana do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokościach. Stanowi funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na wchodzenie na określone wysokości i przemieszczanie się między poziomami.
Jest lekka, stabilna, wygodna i ma uniwersalne zastosowanie. Sprawdza się do pracy w praktycznie każdych warunkach. Wyróżnia się dużą wytrzymałością, jest odporna na uszkodzenia. Obecnie drabiny wolnostojące najczęściej wykonuje się z aluminium.
Obsługa drabiny wolnostojącej jest przy tym prosta, a jej transport łatwy – konstrukcję szybko się składa, po złożeniu jest poręczna i nie sprawia kłopotów przy przenoszeniu z miejsca na miejsce.

Budowa drabiny wolnostojącej
Drabina wolnostojąca składa się – jak każda inna drabina – z pionowych belek połączonych poziomymi szczeblami. Od innych rodzajów drabin odróżnia ją to, że nie wymaga podparcia ściany – stoi samodzielnie, co zawdzięcza swojej specyficznej konstrukcji. Zbudowana jest bowiem z dwóch elementów, które tworzą odwróconą literę V. Taka budowa zapewnia jej stabilność i wygodę dla korzystającego z drabiny.
Drabina wolnostojąca w zależności od modelu może mieć wejście z jednej lub obu stron – szczeble do przemieszczania się po drabinie znajdują się wówczas po jednej stronie lub dwóch. Obszar roboczy jest niekiedy zabezpieczony barierkami. Sama konstrukcja posiada zaś zabezpieczenia, które ograniczają rozstaw.
Poszczególne modele drabin mogą być dodatkowo wyposażone również w takie elementy, jak półki na narzędzia itd.
Jak wybrać drabinę wolnostojącą?
Podczas podejmowania decyzji o zakupie drabiny wolnostojącej warto kierować się kilkoma istotnymi kryteriami, aby wybrany model spełniał nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby, a także przeznaczenie drabiny i rodzaj prac, które zamierzamy z jej użyciem wykonywać.
W pierwszej kolejności należy więc zdecydować o wysokości. Na użytek domowy powinna wystarczyć drabina średniej wysokości – około 2 metrów. Jeśli jednak planujemy prace bardziej wymagające, warto postawić na sprzęt profesjonalny, stabilniejszy o większej wysokości roboczej.

Nie sposób zapomnieć także o materiale, z jakiego drabina jest wykonana. W tym kontekście zdecydowanie warto postawić na aluminium. Drabiny wolnostojące aluminiowe są lekkie, wytrzymałe, odporne na korozję i uszkodzenia, a także zmienne temperatury. Sprawdzą się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Trzeba jedynie pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje nie mogą być używane do prac elektrycznych.
Kolejnym czynnikiem, który warto uwzględnić, jest budowa drabiny. Drabina jednostronna sprawdzi się w przypadku dużych pomieszczeń, w których nie brakuje miejsca do rozłożenia sprzętu. Jeśli jednak pracujemy w miejscach o ograniczonej przestrzeni, warto zdecydować się na drabinę wolnostojącą dwustronną.
Trzeba pamiętać także o stabilności konstrukcji i wygodzie korzystania ze sprzętu. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia stopni i stopek dolnych, chroniących przed poślizgiem.
Nie wolno zapominać, że drabina (niezależnie od rodzaju) musi być przede wszystkim bezpieczna – powinna spełniać określone normy i wymogi przepisów BHP.
Drabina wolnostojąca cena
Ceny drabin wolnostojących są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak rodzaj konstrukcji, materiał wykonania, dodatkowe elementy wyposażenia czy producent.
Ich ceny zaczynają się już od 100-150 złotych. Na rynku dostępne są również drabiny w wyższych cenach – 300-1000 złotych, a nawet więcej.