Kielnia

4.0 Opinie (1)
  • kielnia
  • kielnia kątowa
  • kielnia sztukatorska
  • kielnia trapezowa
  • kielnia spoinowa
  • kielnia murarska

Kielnia to narzędzie o szerokim zastosowaniu podczas prac budowlano-remontowych. Stanowi proste i funkcjonalne rozwiązanie przy takich czynnościach jak nakładanie i rozprowadzanie zapraw czy spoinowanie. Jest przy tym prosta w obsłudze i niedroga. Poniżej wyjaśniamy, czym jest kielnia i do czego służy. Podajemy również orientacyjne ceny narzędzia.

Kielnia – ogólne informacje

Kielnia to ręczne narzędzie służące do nakładania i rozprowadzania różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak zaprawy czy kleje, wykonywania sztukaterii, wyrównywania powierzchni, spoinowania.

Składa się z płaskiej, stalowej płytki oraz rękojeści, które łączy wygięty pręt. Uchwyt wykonuje się z tworzywa sztucznego lub drewna. Kielnia jest lekka, poręczna i prosta w obsłudze. Narzędzia tego typu są także zwykle trwałe i wytrzymałe, co pozwala na ich długotrwałe użytkowanie. Są przy tym praktyczne i funkcjonalne.

Wyróżnia się różnego rodzaju kielnie – kryterium podziału stanowi przede wszystkim kształt części roboczej narzędzia, a co za tym idzie jego funkcjonalność i zastosowanie.

Zastosowanie kielni

Kielnia ma szerokie zastosowanie podczas różnego rodzaju prac budowlanych, wykończeniowych i remontowych. Wykorzystywana jest również przy pracach artystycznych i rękodzielniczych. Specjalny rodzaj kielni jest natomiast używany w archeologii.

Kielnia, źródło: Shutterstock

Narzędzia tego rodzaju stosowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Służą do nakładania i rozprowadzania zapraw, spoinowania, wykonywania sztukaterii. Wyrównują powierzchnie i przygotowują je do dalszej obróbki. Wykorzystywane są do wykańczania trudnodostępnych miejsc, a także do fugowania. Mają swoje zastosowanie również podczas prac dekoratorskich.

Rodzaje kielni

Wyróżnia się następujące rodzaje kielni:

  • kielnia murarska (tradycyjne, uniwersalne narzędzie z częścią roboczą w kształcie trójkąta lub czworokąta, wykorzystywana jest podczas murowania, tynkowania oraz kładzenia płytek, zwykle stosowana jest do wykańczania dużych i płaskich powierzchni),
  • kielnia sztukatorska (to narzędzie wykorzystywane do prac wykończeniowych, a także artystycznych i rękodzielniczych, przystosowane jest do prac precyzyjnych, sprawdza się przy detalach i w trudnodostępnych miejscach, przy jej pomocy można nakładać niewielkie ilości kleju czy gładzi),
  • kielnia trapezowa (narzędzie z częścią roboczą w kształcie trapezu, wykorzystywane do nanoszenia dużych ilości zapraw na duże powierzchnie, umożliwia szybkie wykonywanie prac),
  • kielnia kątowa (zewnętrzna lub wewnętrzna – do wykańczania kątów zewnętrznych lub wewnętrznych, wykorzystywana przede wszystkim do wyrównywania zaprawy, posiada część roboczą złożoną z dwóch połączonych ze sobą płytek),
  • kielnia spoinowa (wykorzystywana do wykańczania i wygładzania spoin, posiada wąską i długą część roboczą, co odróżnia ją od innych rodzajów kielni).

Kielnia cena

Ceny kielni są dość zróżnicowane. Najtańsze narzędzia można kupić za około 8-10 złotych. Dostępne są również kielnie, za które trzeba zapłacić więcej – ich koszt to średnio 20-30 złotych.

Opinie o Kielnia - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 20 = 27

Podobne