Kombinerki – zastosowanie i cena


Kombinerki to najbardziej popularny rodzaj szczypiec. Są praktycznym i funkcjonalnym narzędziem o szerokim zastosowaniu – zajmują więc stałe miejsce w każdym warsztacie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kombinerek oraz ich zastosowania. Podajemy również orientacyjne ceny narzędzi.
Kombinerki – ogólne informacje
Kombinerki, znane również jako szczypce uniwersalne, to ręczne narzędzie służące do wykonywania różnego rodzaju prac – to takie czynności jak cięcie elementów, zaginanie, zgniatanie oraz przytrzymywanie.
Tego rodzaju narzędzia łączą w sobie wiele funkcji i mają szerokie zastosowanie. Wysokiej jakości kombinerki są trwałe, stabilne i wytrzymałe, a ich szczęki – ostre. Przegub powinien zaś wyróżniać się starannym i dokładnym wykonaniem oraz brakiem luzów.
Kombinerki budowa
Szczypce uniwersalne, podobnie jak inne rodzaje szczypiec, składają się z kilku części – szczęk, przegubu oraz uchwytu. Mają płaskie wykończenie (umożliwiające przytrzymywanie i zgniatanie) i wyposażone są w wyprofilowane szczęki oraz ostre krawędzie (pozwalające na cięcie i naginanie).

Rękojeść pokryta jest nakładką z tworzywa sztucznego – ta powinna być zaś dobrze wyprofilowana i antypoślizgowa, co zapewnia stabilność oraz wygodną i bezpieczną obsługę narzędzia.
Zastosowanie kombinerek
To bardzo praktyczne i funkcjonalne narzędzie o szerokim zastosowaniu. Są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów oraz majsterkowiczów.
Szczypiec uniwersalnych używa się podczas zaginania i odginania płaskich przedmiotów. Wykorzystywane są podczas prac elektroinstalacyjnych. Z powodzeniem można ich użyć do cięcia drutów i kabli oraz przytrzymywania lutowanych przewodów.
Kombinerki sprawdzą się ponadto przy chwytaniu niewielkich elementów podczas ich montażu lub demontażu. Nadają się także do chwytania elementów okrągłych, np. łbów śrub czy wkrętów.
Cena kombinerek
Ceny szczypiec uniwersalnych są zróżnicowane. Najtańsze modele można kupić już za 15-30 złotych. Narzędzia wyższej jakości kosztują około 100 złotych.