Strug ręczny

strug ręczny

4.0 Opinie (1)
  • strug ręczny
  • strug zdzierak
  • strug gładzik
  • strug spust
  • strug kątnik
strug ręczny

Strug ręczny to narzędzie przeznaczone do ręcznej obróbki drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Jest znane od wieków – używany był już przez starożytnych. Obecnie w dużym stopniu został zastąpiony przez elektronarzędzia, ale wciąż bywa wykorzystywany do wykonywania niektórych prac. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat strugów ręcznych, ich rodzajów oraz zastosowania.

Strug ręczny – budowa, działanie

Strug ręczny to narzędzie ręczne służące do obróbki skrawaniem drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Obrabia surowy materiał, wyrównuje i wygładza powierzchnię, przygotowuje materiał do dalszej obróbki.

Jego działanie opiera się na zasadzie posuwistego ruchu narzędzia po obrabianej powierzchni. Strug ręczny składa się z kilku części. Najważniejszą rolę pełni metalowe ostrze – to ostry nóż przeznaczony do ścierania warstwy drewna, umocowane jest w korpusie wykonanym zwykle z drewna lub metalu.

Wyróżnia się kilka rodzajów strugów ręcznych – narzędzia różnią się wielkością i przeznaczeniem.

Strug ręczny – zastosowanie

Wykorzystywany jest do obróbki drewna oraz materiałów drewnopodobnych, np. płyt pilśniowych i wiórowych. Wyrównuje i wygładza powierzchnie oraz krawędzie, służy do wykonywania wrębów i spustów.

Obecnie używany jest głównie w meblarstwie artystycznym, a także podczas renowacji mebli zabytkowych. Bywa stosowany również przez majsterkowiczów i hobbystów.

strug ręczny
Strug ręczny, źródło: Shutterstock

Rodzaje strugów ręcznych

Wyróżnia się kilka rodzajów strugów ręcznych, to m.in.:

  • strug zdzierak (wykorzystywany do wstępnej obróbki materiału, wyposażony jest w pojedynczy nóż o łukowatym zakończeniu, pozostawia charakterystyczne nierówności na obrabianej powierzchni),
  • strug gładzik (wykorzystywany do ostatecznego wyrównywania obrabianej powierzchni, wyposażony jest w ostrze i odchylak, stosowany przy precyzyjnej obróbce),
  • strug równiak (stosowany do wyrównywania powierzchni po obróbce strugiem zdzierakiem),
  • strug zgładzik (używany do wyrównywania powierzchni przed jej dalszą obróbką, np. malowaniem),
  • strug spust (pełni te same funkcje co strug gładzik, ale przeznaczony jest do obróbki większych powierzchni – narzędzie jest dwa albo trzy razy dłuższe niż inne strugi ręczne),
  • strug kątnik (stosowany do pogłębienia wrębów, wyróżnia się kilka rodzajów kątnika z uwagi na sposób zamontowania ostrza).

Strug ręczny cena

Średnia cena strugu ręcznego to 30-50 złotych. Na rynku dostępne są jednak narzędzia w wyższych cenach (100-500 złotych).

Opinie o Strug ręczny - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

30 − 21 =

Podobne