Szlifierka kątowa


Szlifierka kątowa (określana także jako kątówka lub gumówka) to jedna z najbardziej uniwersalnych szlifierek. Ma bardzo szerokie zastosowanie w pracach budowlano-remontowych. Jest praktyczna i wielofunkcyjna, a przy tym niedroga i dość prosta w obsłudze. Warto więc poznać jej zalety oraz możliwości. Poniżej prezentujemy również orientacyjne ceny urządzenia.
Szlifierka kątowa – ogólne informacje
Szlifierka kątowa, zwana również kątówką lub gumówką, to elektronarzędzie stosowane do szlifowania i polerowania powierzchni, cięcia metalu, betonu oraz ceramiki, niekiedy również tworzyw sztucznych, a także do ostrzenia i szczotkowania kamieni.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju szlifierki kątowe, które różnią się między sobą mocą silnika, średnicą tarczy oraz dodatkowymi funkcjami. Dzieli się je również ze względu na źródło zasilania (szlifierki elektryczne, pneumatyczne, akumulatorowe oraz spalinowe). Urządzenie działa poprzez wprawienie tarczy w ruch obrotowy.
Zastosowanie szlifierki kątowej
Szlifierka kątowa ma bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pracach. Jest chętnie kupowana i często wykorzystywana z uwagi na swoją uniwersalność i wielofunkcyjność.

Świetnie sprawdzi się przy przecinaniu i szlifowaniu metali, blachy i ceramiki, a także wykonywaniu nacięć w murach i przecinaniu prętów zbrojeniowych. Używa się jej ponadto do przecinania i szlifowania kamieni (np. gipsu, granitu). Można przecinać nią również gazobeton oraz płyty drewnopodobne.
Szlifierka kątowa – zalety i możliwości
Największym atutem szlifierki kątowej jest jej wielofunkcyjność – urządzenie wykorzystywane jest bowiem nie tylko do szlifowania i polerowania, bo również do przecinania twardych materiałów oraz ostrzenia.
Narzędzie jest chętnie kupowane także z uwagi na możliwość wymiany tarczy. Do jej niewątpliwych zalet należy również stosunkowo niska cena. Narzędzie jest ponadto ogólnodostępne, a przy tym łatwe i wygodne w obsłudze.
Szlifierka kątowa cena
Ceny szlifierek kątowych są bardzo zróżnicowane. Prosty model można kupić już za około 100 złotych, choć na rynku dostępne są również urządzenia w wyższych cenach (od około 1000 złotych).