Szlifierka taśmowa


Szlifierka taśmowa to urządzenie przeznaczone do obróbki dużych powierzchni drewnianych. Jest mocne, szybkie i bardzo wydajne. To narzędzie niezastąpione przy pracach stolarskich. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat szlifierek taśmowych, ich zastosowania oraz sposobu działania.
Szlifierka taśmowa – ogólne informacje
Szlifierka taśmowa to elektronarzędzie służące do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni drewnianych oraz drewnopochodnych, a także elementów metalowych. Stosowana jest do wygładzania, wyrównywania i oczyszczania obrabianych powierzchni, a także nadania określonej grubości wykańczanym elementom.
Wyróżnia się szlifierki taśmowe ręczne (bardzo poręczne, mobilne) oraz stołowe (stacjonarne, bardziej stabilne). Są to urządzenia często wykorzystywane w warsztatach stolarskich i dużych zakładach produkcyjnych.
Szlifierki taśmowe – parametry i funkcje
Szlifierki taśmowe są mocne i szybkie, prędkość przesuwu taśmy waha się od 200 do 420 cm/s. Ich moc wynosi zwykle od 600 do 950 W. Stosowane taśmy w tego typu urządzeniach mają 150-600 mm długości oraz 60-120 mm szerokości.

Działanie szlifierki polega na ścieraniu materiału, co jest możliwe przez napędzanie walców przez przekładnie. W przypadku tego urządzenia taśma przesuwa się tylko w linii prostej, co wyróżnia szlifierkę taśmową na tle innych. Jej niewątpliwą zaletą jest regulacja prędkości oraz możliwość szybkiej wymiany taśmy.
Zastosowanie szlifierki taśmowej
Szlifierki taśmowe stosuje się do szlifowania dużych płaskich powierzchni wykonanych z drewna. Wykorzystuje się je do obróbki drewna litego, a także płyt. Przeznaczone są do elementów okleinowych, nieokleinowych, surowych i lakierowanych.
Świetnie sprawdzą się przy szlifowaniu drewnianych podłóg, a także wygładzaniu boazerii oraz mebli. Stosowane są do renowacji starych podłóg drewnianych. Niekiedy używa się je również do ostrzenia narzędzi.
Szlifierka taśmowa cena
Ceny szlifierek taśmowych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele można kupić już za około 200 złotych. Na rynku dostępne są jednak również urządzenia w wyższych cenach – 500- 1500 złotych.