Szpachla


Szpachla to praktyczne narzędzie o szerokim zastosowaniu w pracach remontowo-budowlanych i wykończeniowych. Służy do nakładania mas gipsowych i uzupełniania ubytków, wyrównują i wygładzają powierzchnie. Występuje w różnych rozmiarach i kształtach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szpachli, ich rodzajów i zastosowania.
Szpachla – ogólne informacje
To narzędzie ręczne służące do nakładania mas szpachlowych, uzupełniania ubytków, wygładzania i wyrównywania powierzchni. Ma zastosowanie w pracach budowlanych, remontowych oraz wykończeniowych.
Ma prostą i nieskomplikowaną budowę. Składa się z części roboczej (wykonanej zwykle ze stali nierdzewnej, która zapewnia narzędziu trwałość i odporność na niszczące działanie wilgoci; blacha powinna być sprężysta, wytrzymała i mocna) oraz trzonka (wykonanego z drewna lub tworzywa sztucznego; powinien dobrze leżeć w dłoni). Szpachle występują w różnych rozmiarach i kształtach.
Zastosowanie szpachli
Szpachla to praktyczne narzędzie o szerokim zastosowaniu w pracach remontowo-budowlanych i wykończeniowych. Wykorzystywane są do mieszania, nakładania i rozcierania mas szpachlowych. Pomagają wyrównać i wygładzić powierzchnie. Świetnie sprawdzają się więc przy uzupełnianiu ubytków w różnego rodzaju materiałach, używa się ich do szpachlowania nierówności i dziur.

Stosuje się je także podczas oczyszczania powierzchni i przygotowania ich do dalszej obróbki. Używane są do skrobania i zdzierania starych powłok malarskich czy tapet.
Rodzaje szpachli
Wyróżnia się różne rodzaje szpachli, to m.in.:
- malarskie (wykorzystywane podczas uzupełnienia ubytków w różnego rodzaju podłożach, zdzierania starych warstw farby i tapet),
- powierzchniowe (służące do wygładzania dużych powierzchni; wśród nich wyróżnia się m.in. szpachle do sztablatury służące do wygładzania ścian po nałożeniu gładzi gipsowej, narzędzia do nakładania tynku akrylowego czy szpachle japońskie do nakładania gładzi, rozprowadzania kleju pod płytki czy uzupełniania ubytków w drewnie, metalu i kamieniu),
- narożnikowe (stosowane do wykańczania rogów pomieszczeń, wśród nich wyróżnia się szpachle do narożników zewnętrznych i wewnętrznych).
Szpachla cena
Ceny szpachli są dość zróżnicowane. Ich średnie ceny wahają się w przedziale 10-30 złotych.