Taczki budowlane


Taczki budowlane to praktyczne i wygodne rozwiązanie wykorzystywane podczas wykonywania prac na placu budowy. To urządzenie umożliwiające przewożenie różnego rodzaju materiałów. Pozwalają na transport ciężkich, nieporęcznych i dużych ładunków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat taczek budowlanych, ich budowy oraz zastosowania.
Taczki budowlane – ogólne informacje
To urządzenie służące do przewożenia ładunków z miejsca na miejsce. Umożliwiają ich przemieszczanie przy ograniczonym wysiłku człowieka. Pozwalają na transport rzeczy ciężkich, dużych i nieporęcznych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas prac budowlanych.
Dobrej jakości taczki powinny być wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych. Są dość ciężkie i mają kanciaste kształty.
Budowa i najważniejsze cechy taczek budowalnych
Taczki budowlane mają prostą, a przy tym solidną i wytrzymałą konstrukcję. Posiadają jedno lub dwa kółka (wykonane zwykle z gumy i metalowej felgi) umieszczone z przodu, montowane na łożyskach.

Ponadto wyposażone są w dwie rączki z tyłu (występują w różnych długościach). Działają, popychane siłą ludzką. W zależności od modelu mają różną ładowność, czyli udźwig (określoną przez producenta maksymalną wagę załadunku, wyrażoną w kilogramach), a także pojemność (zwykle 80-150 litrów). Występują jako płytkie lub głębokie. Różnią się również materiałem wykonania – zwykle wykonane są ze stali.
Zastosowanie taczek budowlanych
Taczki budowlane to urządzenie, które wykorzystuje się przy przemieszczaniu różnego rodzaju ładunków. Używa się ich do przewożenia materiałów sypkich (np. ziemi czy piasku) i płynnych (np. betonu), a także ciężkich przedmiotów i ładunków o dużych gabarytach.
To niezbędny element wyposażenia placu budowy – podczas prac budowlanych wykorzystywane są do przewożenia gruzu, cegieł, drewna, żwiru, zapraw itd.
Taczki budowlane cena
Ceny taczek budowlanych są dość zróżnicowane. Średni koszt ich zakupu to około 200-300 złotych.