Tokarka kłowa


Tokarka kłowa to jeden z najbardziej popularnych rodzajów tokarek. Urządzenia tego typu wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu z uwagi na ich uniwersalność i wielofunkcyjność. Są bardzo wydajne i mają szerokie zastosowanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tokarek kłowych i ich rodzajów.
Tokarka kłowa – ogólne informacje
Tokarka kłowa to urządzenie służące do obróbki przedmiotów, których długość jest przynajmniej sześć razy większa od ich średnicy – wykorzystywana jest do obróbki przedmiotów o długości l>6d, gdzie „l” oznacza długość, natomiast „d” średnicę.
Tokarki kłowe działają, wykorzystując tzw. kieł, od którego pochodzi nazwa urządzenia. Kieł to pozioma podpórka, która pozwala na swobodny obrót obrabianego materiału. Ten z kolei umieszczany jest między kłem a wrzecionem. Urządzenia tego rodzaju dzieli się je ze względu na wielkość obrabianych przedmiotów.
Do najważniejszych parametrów tokarki kłowej należą: rozstaw kłów, średnica toczenia nad łożem oraz średnica toczenia nad suportem.
Zastosowanie tokarki kłowej
To urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu. Są bardzo wydajne i wielofunkcyjne. Stosuje się je do obróbki przedmiotów o powierzchni brył obrotowych. W zależności od modelu używa się ich do obróbki przedmiotów o bardzo dużych lub bardzo małych rozmiarach. To urządzenia wykorzystywane w branży optycznej i zegarmistrzowskiej, a także motoryzacyjnej i metalurgicznej.
Wyróżnia się kilka rodzajów tokarek kłowych – dzieli się je ze względu na wielkość obrabianych przedmiotów, różnią się między sobą rozstawem kłów i największą średnicą toczenia nad łożem i suportem.

Rodzaje tokarek kłowych
Wyróżnia się następujące rodzaje tokarek kłowych:
- tokarki stołowe (przeznaczone do precyzyjnej obróbki niewielkich przedmiotów),
- tokarki produkcyjne (urządzenia o dużej wydajności, wykorzystywane przy produkcji seryjnej),
- tokarki uniwersalne (urządzenia o zastosowaniu uniwersalnym, przeznaczone do obróbki precyzyjnej i zgrubnej, wykorzystywane do obróbki stali, żeliwa, żelaza i metalu),
- tokarki ciężkie (urządzenia wielofunkcyjne, wykorzystywane do obróbki dużych przedmiotów),
- tokarki wielonożowe (bardzo precyzyjne urządzenia o dwóch niezależnych suportach – do toczenia wzdłużnego i poprzecznego),
- tokarki do obróbki gładkościennej (urządzenia stosowane do wykańczania przedmiotów, wyposażone są w specjalne noże – diamentowe lub z węglików spiekanych),
- tokarki kopiarki (urządzenia stosowane do kopiowania przedmiotów, umożliwiają wykonanie wielu takich samych egzemplarzy, wykorzystują ruchy wzdłużne i skośne).
Tokarka kłowa cena
Ceny tokarek kłowych są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. W zależności od rodzaju urządzenia i jego parametrów to zwykle koszt kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.