Tokarka uchwytowa – rodzaje, zastosowanie, cena

tokarka uchwytowa

4.0 Opinie (1)
tokarka uchwytowa

Tokarka to precyzyjne urządzenie przeznaczone do obróbki, zwanej toczeniem, przedmiotów obrotowych zewnętrznych i wewnętrznych. To maszyny specjalistyczne o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Jednym z popularniejszych ich typów są tokarki uchwytowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego typu obrabiarek, ich rodzajów oraz przeznaczenia.

Tokarka – ogólne informacje

Tokarka to urządzenia, które służy do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych (przez toczenie) oraz wewnętrznych (przez wytaczanie). Wśród wspomnianych elementów wyróżnia się najczęściej kule, stożki, wałki, gwinty zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Tokarki to obrabiarki wykorzystywane przede wszystkim do obróbki metalu oraz drewna. To jedne z najbardziej podstawowych urządzeń w przemyśle. Ich działanie opiera się na ruchu obrotowym i prostoliniowym. Wyróżnia je wysoka precyzja pracy.

Tokarka uchwytowa – do czego służy?

Tokarki dzieli się ze względu na typ obrabianego przedmiotu oraz rodzaj obróbki. Wśród nich wyróżnia się m.in. tokarkę uchwytową. Jest to urządzenie stosowane do obróbki przedmiotów umieszczonych w uchwycie wrzeciona (na co wskazuje sama jej nazwa), co zapewnia bardzo wygodny do nich dostęp. Umożliwia to zaś zmodyfikowana konstrukcja maszyny.

Tokarka uchwytowa przeznaczona jest do obróbki elementów o kształcie tarcz, krążków, pierścieni itd. o maksymalnej średnicy toczenia 630 mm.

Rodzaje tokarek uchwytowych

Wyróżnia się następujące rodzaje tokarek uchwytowych:

  • tokarki uchwytowe poziome – to urządzenia wyposażone w dwa suporty krzyżowe oraz elektrohydrauliczne sterowanie, działają w sposób automatyczny w cyklach prostokątnych, umożliwiają wykorzystanie kilku narzędzi jednocześnie, wśród nich wyróżnia się tokarki uchwytowe czołowe (użytkowane od czołowej strony wrzeciona) i tokarki uchwytowe boczne (użytkowane od bocznej strony wrzeciona),
  • tokarki uchwytowe pionowe – mają pionową oś wrzeciona, wyróżnia je bardzo łatwy dostęp do obrabianego przedmiotu, a co za tym idzie – większa precyzja.

Tokarka uchwytowa cena

Ceny tokarek uchwytowych są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Koszt nabycia urządzenia to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.  

Opinie o Tokarka uchwytowa – rodzaje, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − = 40

Podobne