Wałek malarski


Wałki malarskie to proste i bardzo praktyczne narzędzia do nakładania farby. Są proste w obsłudze, a przy tym znacznie ułatwiają i usprawniają malowanie. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat wałków malarskich, ich rodzajów i zastosowania. Podpowiadamy również, czym kierować się przy wyborze narzędzia.
Wałek malarski – ogólne informacje
Wałek malarski to ręczne narzędzie do nakładania farby na wybranych powierzchniach. Przeznaczone są do szybkiego i wydajnego malowania – ich użycie znacznie przyspiesza i ułatwia pokrycie powierzchni farbą.
Narzędzia tego rodzaju mają prostą budowę i są łatwe oraz wygodne w obsłudze. Różnią się między sobą szerokością (5-25 cm) oraz poszyciem, tzw. runem. Na rynku dostępne są również wałki w nietypowych kształtach służące do malowania miejsc trudno dostępnych i nietypowych powierzchni, tworzenia dekoracji i innych efektów.

Jak wybrać wałek malarski?
Przy wyborze wałka malarskiego należy kierować kilkoma kryteriami, z których najistotniejszym jest szerokość narzędzia. Wałki wąskie (5-12 cm) służą do malowania narożników, ram okiennych, wnęk drzwiowych i okiennych, tworzenia dekoracji i innych precyzyjnych prac. Wałki szerokie (12-25 cm) przeznaczone są zaś do nakładania farby na dużych powierzchniach, np. ścianach.
Niemniej istotny podczas zakupu wałka malarskiego jest odpowiedni dobór poszycia, czyli tzw. runa. Wałki o krótkim włosiu (6-10 mm) wykorzystywane są do malowania gładkich powierzchni. Średniej długości runo (12-17 mm) sprawdzi się przy malowaniu tapet i tynków strukturalnych, natomiast wałki z długim włosiem (19-30 mm) to najlepsze rozwiązanie w przypadku chropowatych powierzchni.
Rodzaje wałków malarskich
Ze względu na materiał wykonania poszycia wałki malarskie dzieli się na:
- wałki z poszyciem naturalnym (wśród tej grupy wyróżnia się wałki welurowe i wałki wełniane; sprawdzą się przy malowaniu gładkich powierzchni, dokładnie nakładają farbę, nie pozostawiają śladów),
- wałki z poszyciem sztucznym (do tej grupy należą wałki wykonane z gąbki poliestrowej, nylonowe i z mikrofazy; wałki gąbkowe sprawdzą się przy nakładaniu farby na gładkie powierzchnie, wałki z mikrofazy i nylonu można z powodzeniem użyć do malowania farbami wodorozcieńczalnymi).

Niekiedy można spotkać się z oznaczeniami wałków za pomocą kolorów:
- wałki czerwone (do wodorozcieńczalnych farb ściennych: lateksowych, akrylowych i winylowych),
- wałki niebieskie (do lakierów wodorozcieńczalnych i emalii akrylowych),
- wałki żółte (do lakierów i farb rozpuszczalnikowych),
- wałki zielone (do bejc i impregnatów).
Na rynku dostępne są również wałki do nietypowych zastosowań – wśród nich wyróżnia się:
- wałki do grzejników i rur,
- wałki do boazerii i paneli,
- wałki do odcinania kolorów,
- wałki do narożników,
- wałki z okapnikiem,
- wałki do efektów dekoracyjnych.
Wałek malarski cena
Średnia cena wałka malarskiego to 15-30 złotych.