Mozaika


Mozaiki były cenione już w starożytnym Rzymie i Grecji. Moda na ich układanie nigdy nie minęła. W dzisiejszych czasach łączą funkcje użytkową oraz dekoracyjną. Mozaiki najczęściej układa się z ceramiki lub szkła.
Co to jest mozaika?
Mozaika to drobne i kolorowe elementy naklejone na siatkę plastikową lub papier. Są też mozaiki na folii lub papierze od strony licowej, które odkleja się po ułożeniu na ścianie, a przed fugowaniem. Dzięki temu są łatwo się je układa oraz docina do potrzebnych wymiarów.
Mozaiki idealnie sprawdzą się w łazience i kuchni, ale też w salonie, przedpokoju czy na zewnątrz. Świetnie wyglądają na całej ścianie lub podłodze, ale można ich używać również jako dopełnienie innych płytek. Mozaiką możemy wykończyć tylko fragment ściany, zrobić z niej listwę lub wydzielić daną strefę w pomieszczeniu. Dzięki drobnym elementom mozaika idealne nadaje się do powierzchni trudnych do pokrycia, jak np. zaokrąglone ściany, owalna wanna lub basen o nieregularnych kształtach.

Do wyboru są mozaiki w wielu wariantach kolorystycznych oraz materiałowych. Elementy mozaiki mogą być kwadratowe, prostokątne, okrągłe, trójkątne lub niestandardowe (jak arabeska, rybia łuska) oraz wypukłe. Bez problemu wybierzemy odpowiednią mozaikę do każdego wnętrza i stylu.
Rodzaje mozaiki
Ze względu na użyty materiał mozaiki możemy podzielić na:
- mozaikę ceramiczną,
- mozaikę kamienną,
- mozaikę z gresu,
- mozaikę ze szkła,
- mozaikę metalową,
- mozaikę drewnianą.
Dlaczego warto wybrać mozaikę?
Poza tym, że mozaika jest bardzo elegancką i dekoracyjną okładziną, możemy ją stosować we wszystkich wnętrzach, bez względu na rozmiar. W mniejszych łazienkach można wyłożyć mozaiką tylko dany fragment, na przykład ścianę wokół lustra, blat, czy półki. Dobrym wyborem będą też mozaiki szklane lub błyszczące – optycznie rozjaśnią i powiększą przestrzeń. W dużych mieszkaniach i domach nie trzeba się tak ograniczać i mozaikę można ułożyć na całych ścianach lub podłogach.

Mozaika jest bardzo oryginalnym wykończeniem i nie wychodzi z mody, ale warto zachować umiar, żeby wnętrze nie było przytłoczone. Istotne jest estetyczne i precyzyjne ułożenie plastrów z mozaiką, żeby nie było widać łączeń – będą wyglądały bardziej efektownie.
Zalety i wady mozaiki - o tym trzeba pamiętać przed zakupem
Mozaiki mają wiele zalet, np:
- w sklepach dostępny jest bogaty wybór kolorów, materiałów i kształtów elementów,
- są eleganckie, dekoracyjne i oryginalne,
- większość jest odporna na wilgoć i zabrudzenia,
- mozaika szklana przepuszcza światło – rozjaśnia wnętrze,
- są łatwe w układaniu dzięki specjalnym plastrom,
- dają duże możliwości aranżacyjne.
Natomiast ich wady to:
- wysoka cena,
- mozaiki kamienne wymagają impregnacji,
- szklane mozaiki nie nadają się na podłogi,
- mała odporność na ścieranie.
Zdecydowałam się na mozaikę w kuchni miedzy meblami - wyglada super. To charakterystyczny dodatek, który nadaje kuchni wyrazu ;) Świetny tekst