Płytki rektyfikowane


Coraz modniejsze są płytki rektyfikowane. Są to płytki idealne pod względem docięcia i dopasowania do siebie. Świetnie nadają się do nowoczesnych wnętrz, ale sprawdzą się również w małych pomieszczeniach, które optycznie powiększą. Niestety są dużo droższe od pozostałych płytek.
Co to jest płytka rektyfikowana?
Po wypaleniu płytki różnią się między sobą wielkością. Pierwszym etapem jest kalibracja – sortowanie płytek o zbliżonych wymiarach. To nie gwarantuje idealnie dobranych do siebie płytek, szczególnie jeśli chodzi o te w dużych formatach – różnica może wynosić nawet 3 milimetry. Płytki kalibrowane mają również zaokrąglone krawędzie. Dlatego dokonuje się rektyfikowania – docięcia i szlifowania płytek. Dzięki temu uzyskujemy wymiarowe płytki o ostrych krawędziach. Płytki rektyfikowane mają idealne kąty proste, a różnica między poszczególnymi płytkami wynosi maksymalnie 0,2 milimetra.

Tak perfekcyjne płytki można układać na dwa sposoby: bezfugowo lub z cienką fugą. Metoda bez fugi jest bardziej ryzykowna i rzadziej stosowana – płytki mogą pękać pod wpływem sił i nacisku. Druga metoda układania płytek rektyfikowanych jest z fugą, grubość spoiny powinna być między 0,5 do 2 mm. Tak wąska fuga daje wrażenie jednolitej powierzchni, ponadto zabezpiecza przed ich uszkodzeniem oraz wilgocią i zabrudzeniami, które mogą się dostać w szczeliny bezfugowe.
Zastosowanie płytek rektyfikowanych
Dzięki cienkiej spoinie płytki rektyfikowane świetnie pasują do wnętrz industrialnych lub nowoczesnych. Również w ciemnych i małych pomieszczeniach będą wyglądały świetnie – optycznie rozjaśnią i powiększą wnętrze. Takie płytki można układać na ścianach i podłogach. Do wyboru są płytki w wielu wymiarach i kolorach. Można je łączyć na wiele sposobów i dzięki temu uzyskać oryginalny wystrój. Płytki rektyfikowane nadają się też do wnętrz reprezentacyjnych w biurowcach lub urzędach. Wyglądają estetycznie i bardzo elegancko.
Idealnie gładka powierzchnia oraz cienka fuga sprawiają, że łatwo utrzymać takie płytki w czystości. Szczególnie istotne jest to przy podłogach w miejscach narażonych na zabrudzenia. Płytki rektyfikowane wyglądają jak idealnie równa i jednolita powierzchnia. Szczególnie dobrze widać to przy płytkach imitujących drewno lub kamień. Z płytek rektyfikowanych wycinane są też mozaiki, które wyglądają dużo bardziej elegancko dzięki cienkiej spoinie i lepiej pasują do pozostałych płytek rektyfikowanych.

Wady i zalety płytek rektyfikowanych – o tym warto pamiętać przed zakupem
Do zalet płytek rektyfikowanych zaliczyć można:
- idealnie dopasowany wymiar,
- mało widoczne łączenia,
- łatwość czyszczenia,
- efekt powiększenia wnętrza,
- elegancki wygląd.
Natomiast ich wady to:
- wysoka cena,
- wymagają precyzji w układaniu,
- mogą być ciężkie i twarde,
- ułożone bez fugi mogą pękać.