Systemy poziomowania płytek

4.0 Opinie (1)

Najbardziej znane i popularne są krzyżyki, ale warto użyć nowych systemów do poziomowania płytek - można skorzystać z klinów lub klipsów. To rozwiązania bardzo wygodne oraz dokładne. Korzystając z nowych systemów poziomowania, dużo szybciej ułożymy płytki.

Systemy poziomowania płytek – co to jest?

Podczas układania płytek niezwykle ważne jest ich dobre wypoziomowanie. Od tego zależy, czy po zakończonej pracy będziemy mieć idealnie równą powierzchnię oraz takie same odstępy między płytkami. Dlatego, żeby sobie pomóc, warto skorzystać z systemów poziomowania płytek. Układnie będzie wówczas zdecydowanie łatwiejsze, szybkie oraz precyzyjne.

Poziomowanie płytek, źródło: Shutterstock

Producenci oferują różne rozwiązania, kupimy je w wiaderkach lub paczkach. Wybór odpowiedniego systemu poziomującego zależy przede wszystkim od grubości i wielkości płytek. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na krzyżyki, klipsy czy kliny, są to najczęściej produkty jednorazowego użytku, ale niektóre systemy mogą być używane wiele razy.

Systemy do poziomowania płytek są uniwersalne, możemy z nich korzystać, układając płytki na ścianach i podłogach, wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Nadają się do wszystkich rodzajów płytek, również tych o nierównej powierzchni - wystarczy dobrać odpowiedni system. Sprawdzą się przy płytkach małych, ale i bardzo dużych oraz rektyfikowanych.

Stosując systemy poziomujące, należy pamiętać, że podłoże powinno być czyste i równe. Zaleca się stosowanie podwójnego klejenia – nanosimy cienką warstwę kleju na płytkę oraz podłoże. Sukces zależy od prawidłowego ułożenia i wypoziomowania pierwszej płytki. To do niej system poziomujący dopasowuje kolejne płytki. Warto pracować małymi fragmentami i wziąć pod uwagę czas wiązania kleju. Systemy wyjmujemy dopiero, kiedy klej wyschnie.

Rodzaje systemów poziomowania płytek

Możemy wyróżnić następujące rodzaje systemów poziomowania płytek:

  • krzyżyki – oraz poziomica, to najstarsza metoda. Fachowcy powoli od niej odchodzą, ponieważ jest najmniej precyzyjna i wymaga więcej czasu;
Systemy poziomowania płytek, źródło: Shutterstock
  • klipsy – są rodzajem podstawek do płytek, dzięki ich zastosowaniu mamy pewność, że płytki będą stabilne podczas prac;
  • kliny – ich zadaniem jest dociśnięcie płytek i utrzymanie ich w tym ułożeniu, gdy klej twardnieje. Stosuje się je ze specjalnymi klipsami do glazury;
  • system dzwonkowy – działa podobnie jak system klinowy, z tą różnicą, że w systemie dzwonkowym nacisk wywierany jest na płytkę symetrycznie. Dzięki temu unika się przesunięcia bocznego płytki, które może wystąpić przy użyciu klinów.

Dodatkowo mamy jeszcze kątowniki, które służą do wyrównywania kątów zewnętrznych.

Warto pamiętać, że systemy poziomujące nie zastępują separatorów i krzyżyków - aby precyzyjnie ułożyć płytki, warto korzystać ze wszystkich możliwych rozwiązań. Wtedy ma się pewność, że okładzina będzie idealnie ułożona.

Opinie o Systemy poziomowania płytek - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

68 + = 75

Podobne