Gładź gipsowa

4.0 Opinie (1)
  • gładź gipsowa

Gładź gipsowa jest najpopularniejszym rodzajem gładzi. To materiał budowlany stosowany do przygotowania ścian przed ich malowaniem, niezwykle przydatny podczas wykończenia mieszkania i budowy domu. Warto poznać właściwości gładzi gipsowej, jej zastosowanie i średnie ceny.

Gładź gipsowa – ogólne informacje

Gładź gipsowa to rodzaj materiału budowalnego, który stosuje się w celu wygładzenia lub wyrównania chropowatej powierzchni otynkowanych ścian i przygotowania ich do malowania. Tworzy gładką i cienką warstwę o maksymalnej grubości 2 mm. Jest mieszanką o bardzo małej granulacji, wytwarza się ją z drobno mielonego naturalnego bądź syntetycznego gipsu.

Gładź gipsowa, źródło: Shutterstock

Aplikacja gładzi gipsowej jest stosunkowo prosta. Zwykle nakłada się dwie warstwy materiału, które po stwardnieniu należy zeszlifować – efektem jest biała i gładka ściana, jaką można pomalować farbą. Kładzie się ją na mokro lub przy użyciu gotowej masy.

Zastosowanie gładzi gipsowej

Gładź gipsowa stanowi dekoracyjne wykończenie tynków, zwykle cementowo-wapiennych lub cementowych. Nie należy kłaść jej na powierzchnie z betonu komórkowego, a także elementy metalowe i rury z uwagi na szybką reakcję, a w efekcie korozję.

Ściany pokryte gładzią gipsową nie wykazują szczególnie wysokiej odporności na działanie wilgoci – dlatego nie zaleca się jej aplikacji w miejscach takich jak łazienka czy kuchnia. Duża wrażliwość na wilgoć może spowodować bowiem pękanie warstwy gipsowej i jej odpadnięcie.

Gładź gipsowa, źródło: Shutterstock

Warto również wiedzieć, że gładź gipsowa nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne, stąd też nie nadaje się do często uczęszczanych przestrzeni, jak np. klatka schodowa.

Ile kosztuje gładź gipsowa?

Średnia cena gładzi gipsowej to około 45 złotych za opakowanie zawierające 20-25 kg produktu w formie sypkiej.

Średni koszt gotowej gładzi gipsowej to natomiast 15-20 złotych za opakowanie zawierające 5 kg produktu.

Opinie o Gładź gipsowa - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

63 − = 55

Podobne