Wapno hydratyzowane (wapno gaszone)


Wapno hydratyzowane, czyli wapno gaszone, to suchy proszek o szerokim zastosowaniu w pracach budowlanych. Wyróżnia się wysoką odpornością na grzyby i pleśni, ma właściwości dezynfekcyjne. Jest ponadto materiałem naturalnym. Poniżej prezentujemy właściwości wapna hydratyzowanego, jego zastosowanie i średnie ceny.
Wapno hydratyzowane – ogólne informacje i zastosowanie
Wapno hydratyzowane, inaczej wapno gaszone, to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu w pracach remontowych i wykończeniowych. Występuje pod postacią suchego proszku, który powstaje w procesie hydratyzacji (czyli gaszenia na sucho) wapna palonego.
Wapno gaszone ma bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w budownictwie (używa się go m.in. do bielenia pni drzew owocowych, jako nawóz wapienny, regulator kwasowości w przemyśle spożywczym). Wykorzystywane jest jako składnik zapraw murarskich i tynkarskich. Stosuje się go głównie do łączenia materiałów ściennych. Jest składnikiem zapraw cementowo-wapiennych i wapiennych oraz tynków cementowo-wapiennych i wapiennych. Można używać go również jako bazę do farb malarskich.

Wapno hydratyzowane – właściwości
Wapno hydratyzowane wykazuje szereg różnych właściwości. Wyróżnia się dużą plastycznością (dzięki czemu łatwo poddaje się urabianiu) oraz wysoką alkalicznością. Jest odporne za działanie wilgoci, grzyby i pleśni. Posiada właściwości bakteriobójcze.
Wapno hydratyzowane charakteryzuje się ponadto paraprzepuszczalnością, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a także dobrą przyczepnością do podłoża. Jako składnik zapraw skutecznie wypełnia pęknięcia i nierówności. Jest materiałem naturalnym, który tworzy w budynkach zdrowy mikroklimat.
Ile kosztuje wapno hydratyzowane?
Średnia cena wapna hydratyzowanego to około 1 złotych za kilogram produktu.