Nadproże stalowe

4.0 Opinie (1)
  • nadproże
  • nadproże stalowe

Nadproże stalowe to inaczej belka nadprożowa, którą wykonuje się ze stali. Świetnie sprawdza się przy dużych obciążeniach i otworach szerszych niż 2,5 metra. Powstaje na podstawie indywidualnego projektu lub bezpośrednio na budowie. Warto poznać jego właściwości i zastosowanie.

Nadproże – podstawowe informacje

Nadproże, inaczej belka nadprożowa, jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Przenosi obciążenie na sąsiadujące ściany, dzięki czemu wzmacnia konstrukcję, gwarantuje jej trwałość i bezpieczeństwo. Umieszcza się je w ścianach nad otworami okiennymi lub drzwiowymi.

Nadproża dzieli się ze względu na użyty do ich wykonania materiał (są to np. nadproża drewniane, stalowe, betonowe) – wybór nadproża uzależniony jest zaś od rodzaju ściany, typu przeprowadzanych prac budowlanych oraz obciążeń.

Nadproże ze stali, źródło: Shutterstock

Nadproże stalowe – ogólna charakterystyka

Nadproże stalowe to belka nadprożowa wykonana ze stali. Wykonuje się je zwykle z kształtowników, takich jak ceowniki oraz dwuteowniki. Powstałe przestrzenie między elementami nośnymi wypełnione zostają cegłami lub bloczkami. Tego typu nadproże tworzone jest na podstawie indywidualnego projektu lub bezpośrednio na placu budowy (w tym celu docina się belki stalowe). Zwykle nie wymaga deskowania.

Nadproża stalowe wykorzystywane są w przypadku dużych obciążeń, a także przy otworach, których szerokość przekracza 2,5 metra.

Wyróżnia je duża sztywność, trwałość i wyjątkowa wytrzymałość. Świetnie sprawdzą się np. nad bramami garażowymi.

Ile kosztuje nadproże stalowe?

Średnia cena nadproża stalowego to około 25 zł/m.

Opinie o Nadproże stalowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

89 − 81 =

Podobne