Nadproże drewniane

4.0 Opinie (1)
  • nadproże drewniane
  • belka nadprożowa
  • nadproże

Nadproże drewniane to inaczej belka nadprożowa wykonana z drewna. Jest jednym z rodzajów nadproży. Ma postać prostej belki i przenosi ciężar znad otworu ściennego na sąsiadujące ściany. Poniżej przedstawiamy główne funkcje nadproży i charakterystykę drewnianej belki nadprożowej.

Nadproże – ogólne informacje

Nadproże, inaczej belka nadprożowa, jest niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym budynku, stosowanym w celu wzmocnienie konstrukcji ściany. Znajduje zastosowanie nad otworami w ścianach nośnych i ściankach działowych, a także innych otworach ściennych i wykuszach.

Jego główną funkcją jest przenoszenie ciężaru na obydwie strony otworu. Odpowiada za stabilność, trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Powinno być więc sztywne i mieć odpowiednią nośność.

Wyróżnia się kilka rodzajów nadproży, m.in. żelbetonowe, prefabrykowane, drewniane, systemowe.

Nadproże drewniane, źródło: Shutterstock

Nadproże drewniane – właściwości i zastosowanie

Nadproże drewniane, inaczej drewniana belka nadprożowa, to jeden z rodzajów nadproża, wykonany z drewna. Jest zwykle płaskie, ma postać prostej drewnianej belki.

Najczęściej ma przekrój kwadratu lub prostokąta, niekiedy wykonuje się je również z drewna klejonego czy drewnianych belek dwuteownikowych lub drewnianych kratownic. Wykorzystywane jest głównie przy wykończaniu budynków o drewnianej konstrukcji.

Ile kosztuje nadproże drewniane?

Ceny naproży drewnianych są zróżnicowane i wahają się między 20 a 70 złotych za sztukę.

Opinie o Nadproże drewniane - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 − 33 =

Podobne