Nadproże prefabrykowane

0.0 Opinie (0)
  • nadproże
  • nadproże prefabrykowane

Nadproże prefabrykowane jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Do jego największych zalet należy szybki i łatwy montaż – gotowe elementy produkuje się w fabryce, skąd zwożone są na plac budowy. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o nadprożach prefabrykowanych.

Nadproże – podstawowe informacje

Nadproże, inaczej belka nadprożowa, stanowi niezwykle istotny element konstrukcyjny budynku. Wzmacnia konstrukcję ściany. Przenosi ciężar na obydwie strony otworu, odciążając okna i drzwi, zapewnia stabilność, trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Stosuje się je nad otworami w ścianach nośnych i ściankach działowych, a także innych otworach ściennych.  

Naproża dzieli się ze względu na użyty materiał (np. naproża drewniane, betonowe, żelbetowe). Dostępne są również naproża prefabrykowane, czyli gotowe do montażu.

Nadproża prefabrykowane, źródło: Shutterstock

Nadproże prefabrykowane – ogólna charakterystyka

Nadproże prefabrykowane to belka nadprożowa w gotowej postacitego rodzaju naproże wytwarza się w fabryce, skąd docierają na plac budowy jako gotowe do montażu elementy. Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie. Wykonuje się je z belek o przekroju L. Można stosować je do ścian wznoszonych w różnorodnych technologiach.

Do niekwestionowanych zalet naproży prefabrykowanych należy ich łatwy i szybki montaż – wystarczy ustawić belki obok siebie, spiąć je specjalnymi klamrami i wypełnić powstałe przestrzenie betonem.

Nadproża prefabrykowane posiadają specjalne oznaczenia – każda belka oznaczona jest innym symbolem, co stanowi znaczne ułatwienie przy ich wyborze. Są to:

  • S – naproża stosowane w miejscach nieobciążonych stropem,
  • N – naproża stosowane w miejscach obciążonych stropem,
  • D – naproża stosowane do ścianek działowych.

Nadproże prefabrykowane cena

Ceny nadproży prefabrykowanych są bardzo zróżnicowane w zależności od szeregu różnych czynników – średnio to 20-25 zł/mb.

Opinie o Nadproże prefabrykowane - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

43 − 41 =

Podobne