Nadproże żelbetowe

4.0 Opinie (1)
  • nadproże
  • nadproże żelbetowe

Naproże żelbetowe to belka nadprożowa, którą wykonuje się z żelbetonu. Jest uniwersalnym i bardzo często stosowanym, choć stosunkowo drogim rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje nadproża i ogólną charakterystykę nadproża żelbetowego.

Nadproże – podstawowe informacje

Nadproże, inaczej belka nadprożowa, to bardzo ważny element konstrukcyjny budynku, który stosuje się w celu wzmocnienia konstrukcji ściany. Znajduje zastosowanie nad otworami w ścianach nośnych i ściankach działowych, a także innych otworach ściennych.  

Nadproże przenosi ciężar na obydwie strony otworu, odciążając okna i drzwi, zapewnia stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Pełni niekiedy również funkcje estetyczne.

Naproża dzieli się ze względu na rodzaj użytego do ich produkcji materiału – wyróżnia się m.in. nadproża betonowe, drewniane, stalowe, żelbetowe.

Nadproże żelbetowe, źródło: Shutterstock

Nadproże żelbetowe – ogólna charakterystyka

Nadproże żelbetowe to belka nadprożowa wykonana z żelbetonu. Jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów nadproża. Wykonuje się je ze stalowego zbrojenia (pełniącego funkcję wzmocnienia) oraz mieszanki betonowej (złożonej z cementu, kruszywa i wody). Wymaga deskowania odgrywającego rolę formy dla betonu. Istotne jest również zapewnienie odpowiedniej izolacji – materiał izolacyjny układa się z zewnętrznej strony, aby pełnił funkcję ochrony przed działaniem niskich temperatur.

W porównaniu do innych rodzajów nadproży stanowi stosunkowo drogie rozwiązanie, a jego montaż nie należy do najłatwiejszych. Wylewa się je z żelbetonu na placu budowy, ale dostępne jest również jako nadproże prefabrykowane, gotowe do montażu.

Nadproże żelbetowe cena

Ceny nadproży żelbetowych są dość zróżnicowane. Obecnie coraz częściej korzysta się z rozwiązań prefabrykowanych, rezygnując z naproży wylewanych na placu budowy.

Średnia cena nadproża żelbetowego to około 25 zł/m.

Opinie o Nadproże żelbetowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 4 =

Podobne