Pustak

4.0 Opinie (1)

Pustaki to najpopularniejszy materiał do wznoszenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Co warto wiedzieć przed zakupem? Skąd nazwa „pustak”? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym tekście.

Proces produkcyjny i nazewnictwo

Różne rodzaje pustaków powstają w odmienny sposób, jednak istnieje podobny schemat produkcyjny. Przygotowaną mieszankę wlewa się do form, które nadają pustakom ostateczny kształt. Pustak zawdzięcza swoją nazwę otworom w środku struktury gotowego produktu. Otwory te wpływają na termoizolacyjność i izolację akustyczną ścian – dlatego po wyborze rodzaju pustaka warto zastanowić się nad tym, czy jego drążenie będzie spełniać nasze oczekiwania.

Pustaki, które będą miały za zadanie dbać o dobrą izolację akustyczną, będą zazwyczaj wyposażone w otwory o dużej średnicy. Pustaki zasypowe to produkty, które wypełnia się betonem (zazwyczaj stosowane przy fundamentach). Drobne i gęsto rozmieszczone otwory będą z kolei poprawiać termoizolację ściany. W pustakach z keramzytobetonu spotykamy zazwyczaj duże prostokątne drążenia.

Pustaki, źródło: Shutterstock

Rodzaje pustaków

Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów pustaków. Oto najpopularniejsze z nich:

  • pustaki betonowe – duża izolacja termiczna, używane zazwyczaj przy podmurówkach lub piwnicach,
  • ceramiczne – wytwarzane z surowców naturalnych; mają bardzo dobre parametry użytkowe, ale nie nadają się np. do fundamentów,
  • gipsowe – należy ich unikać przy miejscach narażonych na dużą wilgotność; mają dobrą termoizolacyjność,
  • szklane – mają bardzo dobre parametry użytkowe i są dekoracyjne, co sprawia, że nadają się do wznoszenia ścianek działowych.

Oprócz tego wyróżniamy również pustaki keramzytobetonowe czy żużlobetonowe.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pustaki warto kupować od sprawdzonych producentów i w dobrych sklepach – przecież będą stanowić podstawowy budulec domu. Warto zwrócić uwagę na klasę ognioodporności produktu – jeśli jest określona jako A1, to możemy być spokojni. Znaczy to, że pustak nie będzie płonął, a co za tym idzie, nie będzie wydzielał szkodliwych substancji.

Pustaki, źródło: Shutterstock

Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) lub współczynnik przenikania ciepła (U) nie są aż tak istotne. Owszem, należy zadbać o to, żeby wybrać produkt o jak najniższym współczynniku (im niższe wskazania tym lepiej). Za ostateczną termoizolację będzie odpowiadał np. styropian, a nie budulec.

Najważniejsze jest aby materiał, na który się zdecydujemy, przede wszystkim dobrze przenosił obciążenia i pozwalał „pracować” murowi. Tutaj odwrotnie jak w przypadku ciepła – im większa klasa wytrzymałości na ściskanie tym lepiej. Zalecane klasy to np. 15 czy 20 (wyrażane zazwyczaj w MPa). O dokładnie wytyczne dla konkretnego rodzaju warto dopytać sprzedawcy lub producenta.

Do ścian zewnętrznych zaleca się duże pustaki. Zasada jest następująca: im większy pustak tym lepsza termoizolacja. Dzieje się tak m.in. dlatego, że używa się wtedy mniej spoiny, która ma przeważnie gorsze parametry przewodzenia niż pustaki. Dodatkowo większe pustaki przyspieszają prace.

Ceny pustaków

Ceny pustaków różnią się w zależności od wymiarów i materiałów użytych do produkcji. Zazwyczaj podaje się cenę za jedną sztukę. Pustak ceramiczny 37,3 cm × 25 cm × 23,8 cm będzie kosztował ok. 7 zł. Pustaki betonowe są zazwyczaj tańsze od ceramicznych (różnica wynika głównie z ich różnego przeznaczenia), a ich ceny zaczynają się od ok. 3 zł. Pustak gipsowy o wymiarach 60 cm × 30 cm × 25 cm to koszt ok. 12 zł. Najdroższe są pustaki szklane – ich ceny zaczynają się od 7 zł.

Opinie o Pustak - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

83 − = 82

Podobne