Szalunki fundamentowe

4.0 Opinie (1)
  • s\zalunki fundamentowe

Szalunki fundamentowe stanowią oparcie dla podstawy budynku i są bardzo ważnym elementem podczas jego posadowienia. To tymczasowe konstrukcje, w które wylewa się beton na fundamenty – po zastygnięciu wylewki szalunki się usuwa. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat.

Szalunki fundamentowe – ogólne informacje

Szalunki fundamentowe to formy, w których wykonuje się monolityczne konstrukcje betonowe podczas prac fundamentowych. Są to tymczasowe konstrukcje, zwane inaczej deskowaniem. Wypełnia się je mieszanką betonową i ułożonym zbrojeniem. Po zastygnięciu wylewki szalunki zostają usunięte (po około 2-4 tygodniach).

Wykonuje się je z desek (zwykle sosnowych) lub płyt drewnopochodnych (OSB, MFP). Powinny wyróżniać się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Nadają kształt i podtrzymują beton, izolują go od gruntu. Odpowiadają za solidność i bezpieczeństwo konstrukcji, wpływają na trwałość fundamentu i jego porowatość. Sposób ich wykonania uzależniony jest od głębokości przemarzania gruntu i warunków geologicznych.

Szalunki fundamentowe, źródło: Shutterstock

Rodzaje szalunków fundamentowych

Szalunki fundamentowe występują jako jednorazowe i wielokrotnego użytku. Wśród tych drugich wyróżnia się:

  • szalunki przesuwne (proste w użyciu, nie wymagają demontażu – wystarczy je przesunąć  w inne miejsce),
  • szalunki przestawne (wymagają demontażu po zastygnięciu mieszanki betonowej, po demontażu montuje się je w innym wybranym miejscu),
  • szalunki ślizgowe (nie wymagają demontażu – należy je przesunąć w płaszczyźnie lica konstrukcji).

Szalunki fundamentowe cena

Ceny szalunków fundamentowych są dość wysokie. Istnieje jednak możliwość ich wynajmu – wypożyczenie szalunków to koszt około 20 zł/m2 na dobę. Średnia cena szalunku to zaś 200 zł/m2.

Opinie o Szalunki fundamentowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

93 − = 90

Podobne