Szalunki styropianowe

0.0 Opinie (0)
  • szalunki styropianowe
  • szalunek tracony

Szalunki styropianowe to konstrukcje do wypełnienia betonem, wykonane z lekkich bloczków styropianowych, pustych w środku. Jest to tzw. szalunek tracony. Rozwiązanie to posiada liczne zalety, choć jednocześnie nie jest wolne od wad. Warto poznać jego wszystkie właściwości.

Szalunki styropianowe – ogólne informacje

Szalunki styropianowe to formy wypełnione zbrojeniem i następnie zalewane betonem. Wykonuje się je zwykle z lekkich bloczków styropianowych o prostokątnym kształcie (o długości 1-2 m i wadze do 2 kg). Bloczki są puste w środku, wytwarza się je z twardego polistyrenu samogasnącego.

Jest to tzw. styropianowy szalunek tracony – oznacza to, że nie wymaga montażu ani demontażu rusztowania. Montuje się go za pomocą śrub lub wkrętów. Tworzy wytrzymałą i trwałą konstrukcję.

Szalunki styropianowe, źródło: Shutterstock

Szalunki styropianowe – zalety i wady rozwiązania

ZALETY

Niekwestionowaną zaletą szalunku styropianowego jest oszczędność czasu. Ułożenie szalunku jest bowiem bardzo proste i szybkie. Jego elementy są dostępne w formie gotowej do ułożenia. Szalunek wyróżnia ponadto wysoka wytrzymałość i odporność, tworzy trwałą i energooszczędną konstrukcję.

Dużym atutem jest również aspekt ekonomiczny (rozwiązanie jest stosunkowo tanie) i ekologiczny (szalunek styropianowy nie generuje żadnych odpadów budowlanych).

WADY

Do wad szalunków styropianowych zalicza się natomiast małą paraprzepustowość ścian (a w konsekwencji słabą wentylację pomieszczeń) i ich stosunkową delikatność. Wśród słabych stron tego rozwiązania znajduje się ponadto konieczność dłuższego ogrzewania budynku.

Ile kosztują szalunki styropianowe?

Średnia cena szalunków styropianowych to 20-25 zł/m2.

Opinie o Szalunki styropianowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

85 − 84 =

Podobne