Akcesoria malarskie – kuwety, wiadra i kratki malarskie

akcesoria malarskie

4.0 Opinie (1)
akcesoria malarskie

Przed przystąpieniem do malowania należy wyposażyć się w niezbędne do tego akcesoria. Podstawowe elementy wyposażenia malarskiego to rzecz jasna pędzle i wałki. Obok tych najbardziej oczywistych przyrządów warto jednak pomyśleć również o zakupie kuwety, kratki i wiadra malarskiego. Te bowiem znacznie ułatwiają i usprawniają wykonanie zaplanowanych prac. Poniżej przedstawiamy więc najważniejsze informacje na temat akcesoriów malarskich, ich rodzajów i zastosowania.

Akcesoria malarskie – kuwety, wiadra i kratki malarskie

Kuwety, wiadra i kratki malarskie to akcesoria ułatwiające i przyspieszające wykonywanie prac malarskich. Są bardzo przydatne podczas malowania, pozwalają na odsączenie nadmiaru farby i aplikację jej określonej ilości. Co za tym idzie, pomagają w równomiernym rozprowadzaniu emulsji po obrabianej powierzchni.

Tego rodzaju akcesoria malarskie zapobiegają także rozchlapywaniu się farby i powstawaniu zanieczyszczeń, a więc minimalizują wysiłek poświęcony na malowanie i pozwalają zaoszczędzić czas.

Kuweta malarska – do czego służy?

Kuweta malarska to specjalny pojemnik, do którego wlewa się farbę. Służy do nabierania emulsji i umożliwia jej precyzyjne pobieranie. Zbudowana jest ze zbiornika na farbę oraz pochyłej powierzchni z wypustkami służącej do ściągnięcia zbędnej ilości emulsji. Jej dno wyprofilowane jest w ten sposób, aby za pomocą pędzla lub wałka nabierać odpowiednią dozę farby i usuwać jej nadmiar.

Kuwety malarskie wykonane są z tworzywa sztucznego, zwykle wytrzymałego i odpornego na działanie rozpuszczalników. Mają różne wymiary i pojemności, występują w różnych kolorach. Niekiedy w zestawie znajduje się dodatkowa wkładka osłonowa, która umożliwia wielokrotne wykorzystanie pojemnika bez konieczności jego czyszczenia (usuwana po zakończeniu malowania).

akcesoria do malowania
Akcesoria do malowania / Pixabay

Co to jest kratka malarska?

Kratka malarska to specjalna konstrukcja, którą dopasowuje się do wiadra malarskiego. Jest elementem wyposażenia służącym do zbierania nadmiaru farby. Ma formę prostokątnej siatki wykonanej z tworzywa sztucznego lub metalu.

Umieszcza się ją na krawędziach wiadra za pomocą zaczepów. Dostępna jest w różnych rozmiarach – jej wielkość należy dostosować do wielkości wałka. Zwykle jest wytrzymała i trwała, co pozwala na jej wielokrotne wykorzystanie. Korzystanie z kratki malarskiej polega na przesuwaniu narzędzia zanurzonego w farbie po jej powierzchni.

Wiadro malarskie – zastosowanie

Wiadro malarskie stosowane jest jako alternatywa dla kuwety do malowania. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się podczas wykonywania prac malarskich na większych powierzchniach z uwagi na jego dużą pojemność. Używane jest z kratką malarską, która pozwala na odsączenie nadmiaru farby, co zapewnia jej równomierne rozprowadzenie po obrabianej powierzchni.

Wiadra malarskie zwykle wykonane są z wytrzymałego i odpornego tworzywa sztucznego. Dostępne są w różnych rozmiarach, mają różne pojemności. Wyposażone są w uchwyt, najczęściej metalowy, który zapewnia łatwe i wygodne przenoszenie. Są trwałe i stabilne. Pozwalają na wlanie dużych ilości farby.

Po zakończeniu malowania wiadro malarskie może służyć również jako pojemnik do czyszczenia narzędzi i akcesoriów malarskich.

akcesoria malarskie
Akcesoria malarskie / Pixabay

Jak wybrać akcesoria malarskie?

Malowanie to praca wymagająca dużej precyzji i skupienia. Zadowalający efekt jest możliwy do osiągnięcia jedynie wówczas, kiedy malowana powierzchnia zostanie równomiernie pokryta farbą bez zacieków i plam. W pierwszej kolejności należy więc stosownie przygotować obrabiane powierzchnie i dobrać odpowiedni rodzaj emulsji. Niemniej ważny jest jednak również dobór narzędzi i akcesoriów malarskich.

Wybór konkretnych elementów powinien być zaś podyktowany przede wszystkim rodzajem prac, które planujemy wykonywać. Stąd też rozmiar kuwety malarskiej należy dopasować do wielkości malowanych powierzchni. Do tych mniejszych warto więc wybrać niewielkie pojemniki na farbę, co znacznie ułatwi operowanie mniejszym narzędziem – pędzlem lub wałkiem. Jeśli jednak mamy w planach malowanie powierzchni o większych rozmiarach, zdecydujmy się na kuwetę o większej pojemności lub wiadro malarskie.

Nie należy zapominać także o trwałości i odporności kupowanych akcesoriów – zwłaszcza jeśli chcemy, żeby posłużyły nam dłużej.

Akcesoria malarskie cena

Ceny akcesoriów malarskich są bardzo zróżnicowane. Najtańsze kuwety malarskie można kupić już za kilka złotych. Za kratkę malarską zapłacimy średnio 5 złotych. Średnia cena wiadra malarskiego to natomiast 10-30 złotych (głównie w zależności od pojemności).

Opinie o Akcesoria malarskie – kuwety, wiadra i kratki malarskie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 47 = 52

Podobne