Automaty i półautomaty tokarskie – zastosowanie, rodzaje, sposób działania

automat tokarski

4.0 Opinie (1)
automat tokarski

Automaty i półautomaty tokarskie stanowią nowoczesne rozwiązania zapewniające precyzyjną i wydajną obróbkę. Wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji seryjnej i masowej. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, elektrotechnicznym etc. Wyróżniają się sprawną i szybką pracą. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju urządzeń.  

Automat i półautomat tokarski – informacje ogólne

Automat tokarski i półautomat tokarski to urządzenia o przeznaczeniu ogólnym, wykorzystywane przede wszystkim do produkcji seryjnej i masowej, na średnią i dużą skalę. Mowa tu o maszynach automatycznych i półautomatycznych przeznaczonych do precyzyjnej obróbki.

Automaty tokarskie pracują w sposób ciągły. Wykonują prace skrawające, samodzielnie wymieniając element na kolejny. Zatrzymanie maszyny następuje tylko w przypadku braku materiału. W sytuacji jego wyczerpania wyznaczona do tego osoba musi uzupełnić zapas i włączyć maszynę. Natomiast półautomaty tokarskie kończą pracę po wykonaniu jednego przedmiotu.

Automaty i półautomaty tokarskie są wygodne, funkcjonalne i praktycznie bezawaryjne. Wykorzystuje się je do produkcji sworzni, wkrętów, śrub, nakrętek, rdzeni, przejściówek, wałków, tulejek i wielu innych elementów toczonych. Używa się ich do toczenia ze stali, aluminium, stali nierdzewnej i narzędziowej, żeliwa, brązu, drewna, miedzi, tworzyw sztucznych i innych wymagających materiałów.

Wśród nich wyróżnia się maszyny:

  • jednowrzecionowe – dzieli się je na rewolwerowe (krótkiego toczenia) i wzdłużne (długiego toczenia), mogą mieć różną liczbę osi i potrafią obrabiać materiał dwoma głowicami jednocześnie,
  • wielowrzecionowe – łożyskują wrzeciona przedmiotowe w bębnie integrującym, co znacznie zwiększa ich wydajność, są bogato wyposażone i bardzo uniwersalne.

Automaty tokarskie – działanie, zastosowanie

Automat tokarski to obrabiarka przeznaczona do wykonywania operacji tokarskich na wielu jednakowych przedmiotach. Pracuje do wyczerpania zapasu, dlatego też nie wymaga udziału operatora. Pracownik potrzebny jest przede wszystkim do uzupełnienia materiału. Dba o jego stan i ogólnie nadzoruje pracę.

Automaty tokarskie to maszyny wysoko precyzyjne. Są wygodne, szybkie i sprawne, a także stosunkowo łatwe w obsłudze. Umożliwiają wykonanie wielu skomplikowanych elementów na jednej maszynie, eliminując konieczność ich wielokrotnego mocowania. Pozwalają na wykonywanie zarówno detali, jak i dużych przedmiotów. Zapewniają możliwość obróbki bez względu na rodzaj materiału. Wykorzystywane są zwykle do obróbki materiału z pręta lub drutu na szpuli. Cechują się wytrzymałością i trwałością.

Półautomaty tokarskie – działanie, zastosowanie

Półautomat tokarski to obrabiarka wykonująca samoczynny cykl obróbki tylko jednego przedmiotu. Maszyny tego rodzaju wymagają więc obecności pracownika. Rola operatora jest też w tym przypadku znacznie szersza. Jego zadaniem jest zamocowanie obrabianego przedmiotu, a także zdjęcie gotowego elementu oraz ponowne uruchomienie urządzenia.

Są to urządzenia w budowie i działaniu podobne do automatów tokarskich. Do tej grupy urządzeń zalicza się także tokarki wielonożowe, tokarki uchwytowe oraz tokarko-kopiarki.

Automaty i półautomaty tokarskie cena

Koszt nabycia automatów i półautomatów tokarskich to średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych – około 30-90 tysięcy złotych, a niekiedy nawet więcej.

Opinie o Automaty i półautomaty tokarskie – zastosowanie, rodzaje, sposób działania - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 − = 27

Podobne