Frezarka
4.0 Opinie (1)
Frezarki są urządzeniami przeznaczonymi do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów. Wykorzystywane są do obrabiania powierzchni płaskich oraz kształtowych. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle, choć używane są również przez amatorów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat frezarek, ich rodzajów oraz sposobu działania.
Frezarka – ogólne informacje
Frezarka to elektronarzędzie służące do obróbki różnego rodzaju materiałów, najczęściej drewna, metalu i betonu. To rodzaj obrabiarki wykorzystywanej do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz kształtowych.
Urządzenie działa na zasadzie ruchu obrotowego – frez (wymienna część głowicy, główne narzędzie obróbcze) wprawiany jest w ruch, co pozwala na usunięcie nadmiaru materiału i nadaniu mu pożądanego kształtu. Obrabiany we frezarce materiał może poruszać się jednym z rodzajów ruchu: posuwowym, krzywoliniowym lub prostoliniowym.
Zastosowanie frezarki
Frezarka przeznaczona jest do obróbki powierzchni płaskich oraz kształtowania gwintów, rowków i kół zębatych. Urządzenie wykorzystywane jest do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów, najczęściej drewna i metalu, ale również betonu, tworzyw sztucznych i glazury.
Narzędzia używa się do wycinania kształtów, wykonywania żłobień i dekoracji, zaokrąglania i profilowania krawędzi oraz rzeźbienia. Stosowane jest także do przelotowego i nieprzelotowego wiercenia. Frezarkę wykorzystuje się ją do renowacji starych mebli i tworzenia nowych, obróbki blatów, listew, ram itd.
Frezarki najczęściej spotkać można w dużych zakładach produkcyjnych – to maszyny używane w wielu gałęziach przemysłu, choć swoje zastosowanie znajdują również w przydomowym warsztacie.
Rodzaje frezarek
Ze względu na umiejscowienie wrzeciona frezarki dzieli się na:
- frezarki górnowrzecionowe (wrzeciono powyżej blatu roboczego),
- frezarki dolnowrzecionowe (wrzeciono poniżej krawędzi blatu roboczego),
- frezarki równowrzecionowe (wrzeciono równo z krawędzią blatu roboczego).
Ze względu na budowę i cechy konstrukcyjne wyróżnia się następujące rodzaje frezarek:
- frezarki stołowe (bardzo dokładne, wykorzystywane do prac wymagających dużej precyzji),
- frezarki wspornikowe (pionowe i poziome; to urządzenia ze stołem umocowanym na wsporniku),
- frezarki karuzelowe (w tym przypadku stół może wykonywać ruch obrotowy, urządzenia wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym),
- frezarki lekkie (urządzenia uniwersalne o prostej budowie, łączą w sobie cechy frezarek stołowych i wspornikowych),
- frezarki bezwspornikowe (w tym przypadku wrzeciono przesuwa się pionowo po prowadnicy, urządzenia wykorzystywane głównie w przemyśle ciężkim),
- frezarki wzdłużne (w tym przypadku stół przesuwa się wyłącznie w kierunku wzdłużnym).
Frezarka cena
Ceny frezarek są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele dostępne są w cenie około 200 złotych. Profesjonalne maszyny to natomiast koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.