Łopata – zastosowanie, budowa, cena

łopata

4.0 Opinie (1)
łopata

Łopata to uniwersalne narzędzie, które służy do nabierania i przenoszenia materiałów sypkich. Ma zastosowanie przy pracach budowlanych, a także ogrodowych, rolniczych i gospodarskich. Wyróżnia się prostą konstrukcją i szczyci bardzo długą historią. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat łopat i ich zastosowania. Podajemy również orientacyjne ceny narzędzia.

Łopata – opis narzędzia

Łopata to narzędzie służące do nabierania i przenoszenia materiałów sypkich, takich jak ziemia, żwir, gruz, śnieg, węgiel itp. Ma szerokie zastosowanie podczas wykonywania różnego rodzaju prac.

Jest to uniwersalny przyrząd, którego historia sięga epoki kamienia, co czyni z łopaty jedno z najstarszych narzędzi wynalezionych przez człowieka. Początkowo jej przeznaczeniem były wyłącznie prace związane z rolnictwem, w późniejszym czasie zastosowanie łopaty znacznie się rozszerzyło.

Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów łopat. Poza łopatą uniwersalną można mówić o m.in. łopacie węglowej, łopacie śniegowej, łopacie żwirowej. Warto również pamiętać, by nie należy mylić łopaty ze szpadlem – choć oba narzędzia mają podobny kształt, to różni je przeznaczenie (szpadel to narzędzie do kopania).  

Budowa łopaty

Łopata to narzędzie o dość prostej konstrukcji. Zbudowana jest z trzonka zakończonego rękojeścią oraz główki (zwanej również czerpakiem bądź sztychem).

Trzonek jest stosunkowo długi i zwykle wykonany z drewna (a niekiedy również z metalu czy tworzyw sztucznych). Główka to część robocza łopaty, wykonuje się ją z aluminium, stali hartowanej lub tworzyw sztucznych. Posiada specjalnie wyprofilowaną, dość płaską powierzchnię, a na jej krawędziach bardzo często widoczne są lekkie wygięcia. Ma to zapobiegać zsuwaniu się nabieranego i przenoszonego materiału, wpływa również na wytrzymałość narzędzia.

Zastosowanie łopaty / Shutterstock

Na rynku dostępne są łopaty z główkami różnej wielkości, co bezpośrednio wpływa na przeznaczenie narzędzia. Te z większymi główkami przystosowane są do nabierania lekkich materiałów. Łopaty wyposażone w główki mniejszych rozmiarów najlepiej sprawdzają się do pracy z materiałami cięższymi. Narzędzia o szerszej główce i krótszym trzonku to natomiast szufle.

Zastosowanie łopaty

Łopata ma szerokie zastosowanie przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności. Bardzo często wykorzystywana jest podczas prac budowlanych i rolniczych. Narzędzie sprawdza się również w ogrodzie, a także na terenie gospodarstw domowych.

Łopaty używa się do prac związanych z przeładowywaniem materiałów o konsystencji sypkiej. W budownictwie służy zwykle do przenoszenia i załadunku piasku, żwiru, ziemi, a także zapraw i cementu. Podczas prac ogrodowych i rolniczych jest przydatna podczas przygotowania gruntu do sadzenia roślin. Nierzadko wykorzystywana jest przy wykonywaniu prac porządkowych. Konkretne rodzaje łopat przeznaczone są zaś do określonych czynności (np. łopata węglowa do nabierania węgla).

Łopata cena

Ceny łopat są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak materiał i jakość wykonania, rodzaj narzędzia, producent. Najtańsze łopaty kupić można już za około 30-40 złotych. Na rynku dostępne są jednak narzędzia również w wyższych cenach – 80-150 złotych.

Opinie o Łopata – zastosowanie, budowa, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 − = 25

Podobne