Lamelownica – działanie, budowa, zastosowanie
4.0 Opinie (1)
Lamelownica to urządzenie służące do wykonywania rowków i wpustów. Pozwala na precyzyjne łączenie drewnianych elementów. Jest szybka i bardzo dokładna, a jej obsługa stosunkowo łatwa. Wykorzystuje się ją podczas produkcji mebli, okien, a nawet zabawek. Niewątpliwie więc warto wiedzieć, czym się wyróżnia i jakie ma dokładnie zastosowanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat frezarek nutowych.
Lamelownica – ogólna charakterystyka
Lamelownica, zwana również frezarką nutową, to urządzenie służące do wykonywania precyzyjnych połączeń w drewnie. Używana jest również do pracy z materiałami drewnopochodnymi i płytami MDF. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim, ale wykorzystywana jest również podczas produkcji okien, a także przy wykonywaniu różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych.
Występuje jako frezarka nutowa ręczna i elektryczna. Jej obsługa jest stosunkowo prosta i nie wymaga szczególnego doświadczenia czy umiejętności. Na rynku dostępne są przy tym urządzenia amatorskie (o mocy do 1000 W) oraz profesjonalne (mocniejsze, ale przy tym przystosowane do obróbki twardych gatunków drewna).
Działanie i budowa lamelownicy
Lamelownica wykonuje precyzyjne, podłużne i niewielkie szparki, które wypełniane są wspornikami, zwanymi lamelkami – stąd określenie urządzenia. Kształt lamelek przypomina zaś nuty, co tłumaczy jego drugą nazwę – frezarka nutowa.
Narzędzie umożliwia wykonywanie wwierceń, skrawanie rowków i wpustów. Pozwala tym samym na uzyskanie bocznych połączeń materiałów drewnianych, np. we wsuwanych szufladach, a także dekoracyjnych elementach wykończenia czy zabawkach.
Pod względem konstrukcyjnym lamelownica jest zbliżona do tradycyjnej frezarki do drewna. Najistotniejszy jest więc tutaj frez, czyli główne narzędzie obróbcze. Ten zaś pozwala na wykonywanie rowków o różnej głębokości.
Zwykle urządzenie wyposażone jest również w nakładki kątowe, które odpowiadają za możliwość wykonywania dużo szerszego zakresu prac w drewnie. Spośród dodatkowych akcesoriów niezwykle przydatne może okazać się także urządzenie odsysające pył.
Jak wybrać lamelownicę?
Przy zakupie frezarki nutowej należy uwzględnić szereg istotnych czynników, aby wybrane urządzenie spełniało nasze oczekiwania. Warto więc w pierwszej mierze określić jego przeznaczenie i planowane prace.
Do najważniejszych parametrów lamelownicy należą maksymalna głębokość frezowania (określa głębokość obróbki przy zastosowaniu konkretnego frezu) oraz średnica frezu (od kilku do kilkunastu milimetrów). Niemniej istotna jest maksymalna prędkość obrotowa (bezpośrednio wpływająca na wydajność urządzenia i komfort pracy).
Warto zwrócić uwagę także na rodzaj frezów oraz regulację kątów frezowania (im większy ich zakres, tym bardziej zaawansowana obróbka). Nie bez znaczenia pozostaje moc urządzenia (im wyższa moc, tym bardziej zaawansowane narzędzie).
Lamelownica cena
Ceny lamelownic są dość zróżnicowane. Urządzenie można kupić już za 200-300 złotych. Na rynku dostępne są przy tym narzędzia w wyższych cenach – 1000-2000 złotych, a także droższe.