Nóż i przecinarka do styropianu – łatwe przycinanie styropianu

nóż do styropianu

4.0 Opinie (1)
nóż do styropianu

Nóż do styropianu i przecinarka do styropianu to jedne z dostępnych narzędzi służących do docinania styropianu. Pozwalają na równe i gładkie cięcia, zapobiegając kruszeniu i pękaniu. Zmniejszają tym samym ryzyko dużych strat w materiale. Niewątpliwie warto więc wiedzieć, czym się wyróżniają. Poniżej podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę podczas wyboru narzędzia.

Noże i przecinarki do styropianu – ogólne informacje

Styropian to bardzo plastyczny i miękki materiał, który łatwo pęka, kruszy się i wykazuje niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jego równe i gładkie cięcie wymaga więc zastosowania odpowiedniego narzędzia, które zapobiegnie pozostawieniu śladów na krawędziach i pokruszeniu materiału, a często w efekcie zniszczeniu płyt. Pozwoli to tym samym na dopasowanie bloków, a także oszczędność materiału.

Jednymi z dostępnych narzędzi tego rodzaju są noże i przecinarki do styropianu. To rozwiązania, które zapewnią precyzję cięcia i minimalizują straty materiałowe.

Przecinanie styropianu za pomocą odpowiedniego narzędzia / Shutterstock

Nóż do styropianu – opis, rodzaje

Nóż do styropianu to narzędzie wykorzystywane do cięcia styropianu. Klasyczny model z wyglądu przypomina zwykły nóż. Jest jednak zdecydowanie bardziej ostry i ma bardzo długie ostrze.

Obecnie częściej spotykanym narzędziem jest natomiast nóż termiczny do styropianu, czyli nóż wyposażony w system grzewczy. Jest zasilany prądem i daje możliwość rozgrzania nawet do kilkuset stopni. Rozgrzanie ostrza pozwala zaś na stopienie materiału, co stanowi zdecydowanie szybszy i wygodniejszy sposób obróbki. Nóż termiczny jest ponadto łatwy i wygodny w obsłudze.

Podczas wyboru noża do styropianu warto zwrócić uwagę na długość ostrza (istotne jest, żeby była większa niż grubość ciętego materiału) oraz rodzaj rękojeści (ta powinna być przede wszystkim wygodna, a także wykonana z odpowiednich materiałów, które zbyt mocno się nie nagrzewają). Niektóre modele wyposażone są w regulację temperatury – ta jest przydatna z uwagi na żywotność narzędzia.

Przecinarka do styropianu – opis, zastosowanie

Przecinarka do styropianu to urządzenie wykorzystywane do docinania styropianu. Wyposażone jest w zwykle w gorący drut (nagrzewany po uruchomieniu urządzenia). Ten zaś zapewnia precyzyjne cięcia zarówno w pionie, jak i poziomie. Umożliwia docinanie materiału o różnej szerokości i grubości. Pozwala na idealne dopasowanie bloków styropianu, a tym samym wysoki poziom wykonanych prac.

Są to urządzenia zasilane prądem. Wyróżniają się łatwą obsługą i dużą wydajnością. To sprzęt profesjonalny, który używany jest zwykle na placach budowy. Wykorzystywany jest najczęściej podczas docieplania budynków czy robienia elewacji.

Podczas wyboru przecinarki do styropianu należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, szerokość cięcia oraz długość ostrza. Warto uwzględnić również rodzaj planowanych prac i do nich dopasować rozmiar narzędzia.

nóż i przecinarka do styropianu
Wygodne przycinanie styropianu / Shutterstock

Nóż i przecinarka do styropianu - cena

Nóż termiczny do styropianu można kupić już za około 100-200 złotych. Za profesjonalne narzędzie tego rodzaju zapłacić trzeba średnio 1000 złotych. Klasyczny nóż do styropianu to koszt około 20-30 złotych.

Średnie ceny przecinarek do styropianu wahają się od 500 do 1000 złotych. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia w o wiele wyższych cenach.

Opinie o Nóż i przecinarka do styropianu – łatwe przycinanie styropianu - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 4

Podobne