Pilarka – rodzaje, zastosowanie, cena


Pilarka to praktyczne i funkcjonalne narzędzie wykorzystywane do przecinania różnego rodzaju materiałów. Bywa niezwykle przydatna podczas prac wykończeniowych czy ogrodowych. To przy tym także urządzenie o szerokim zastosowaniu profesjonalnym. Warto więc wiedzieć, czym się wyróżnia. Poniżej przedstawiamy również rodzaje pilarek.
Pilarka – co to jest?
Pilarka to narzędzie służące do cięcia różnego rodzaju materiałów. Stosuje się ją do przecinania drewna, kamienia, metalu i innych ciał stałych. Jest to narzędzie, które wykorzystuje piłę jako element roboczy – stąd też często nazywa się je również piłą.
Pilarki mają szerokie zastosowanie w pracach ogólnobudowlanych, stolarskich, wykończeniowych, ogrodowych itp. Wykorzystywane są zarówno w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i niewielkich zakładach stolarskich, a także w przydomowych warsztatach.
Wyróżnia się kilka rodzajów pilarek. Poszczególne typy różnią się między sobą konstrukcją i sposobem działania. Dzieli się je ze względu na rodzaj zasilania (akumulatorowe, spalinowe i elektryczne) oraz mobilność (pilarki stołowe i mobilne). Kryterium podziału może być również element tnący.

Rodzaje pilarek
Wyróżnia się następujące rodzaje pilarek:
- pilarka tarczowa – wyposażona jest w tarczę, czyli w obracające się zębate ostrze o kolistym kształcie, występuje jako narzędzie stołowe i ręczne, wykorzystywana jest do cięcia różnego rodzaju materiałów,
- pilarka łańcuchowa – posiada specjalny łańcuch z ząbkami w kształcie litery U, ma zastosowanie profesjonalne i amatorskie, jest wykorzystywana np. do przecinania gałęzi, drewna na opał itd., ma zastosowanie również w rzeźbiarstwie,
- pilarka taśmowa – wyposażona jest w specjalną taśmę rozpiętą między dwoma albo trzema kołami, wykonuje bardzo precyzyjne cięcia, wykorzystywana jest do cięć podłużnych, poprzecznych lub profilowych,
- pilarka ramkowa – znana także jako trak, ma ostrza zamontowane na ramie, służy przede wszystkim do obróbki drewna (do pionowego i poziomego przeżynania kłód).

Jak wybrać pilarkę?
Przy wyborze pilarki warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby zakupiony sprzęt sprawdzał się podczas zaplanowanych prac, a tym samym spełniał nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy więc określić przeznaczenie narzędzia – rodzaj i zakres prac, typ obrabianego materiału, częstotliwość używania urządzenia. Warto przy tym wiedzieć, że na rynku dostępne są zarówno urządzenia profesjonalne, jak i te do użytku amatorskiego.
Istotnym parametrem pilarki jest jej moc. Do prac ogrodowych czy tych wykonywanych w przydomowym warsztacie wystarczy około 2kW. Warto zwrócić również na pojemność silnika w przypadku pilarek spalinowych. Niemniej ważna może okazać się waga narzędzia. Lżejsze pilarki świetnie sprawdzą się do łatwiejszych i lżejszych prac. Urządzenia cięższe mają przy tym większą moc.
Warto zwrócić uwagę również na poziom emitowanego hałasu, redukcję drgań czy katalizator spalin. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie zaszkodzi też poprosić o radę kogoś doświadczonego i obeznanego w temacie, a także skorzystać z wypróbowania narzędzia, jeśli jest taka możliwość.
Pilarka cena
Ceny pilarek są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Proste modele można kupić już za 300-400 złotych. Pilarki profesjonalne to koszt kilku tysięcy złotych.