Pilarka – rodzaje, zastosowanie, cena

pilarka

4.0 Opinie (1)
pilarka

Pilarka to praktyczne i funkcjonalne narzędzie wykorzystywane do przecinania różnego rodzaju materiałów. Bywa niezwykle przydatna podczas prac wykończeniowych czy ogrodowych. To przy tym także urządzenie o szerokim zastosowaniu profesjonalnym. Warto więc wiedzieć, czym się wyróżnia. Poniżej przedstawiamy również rodzaje pilarek.

Pilarka – co to jest?

Pilarka to narzędzie służące do cięcia różnego rodzaju materiałów. Stosuje się ją do przecinania drewna, kamienia, metalu i innych ciał stałych. Jest to narzędzie, które wykorzystuje piłę jako element roboczy – stąd też często nazywa się je również piłą.

Pilarki mają szerokie zastosowanie w pracach ogólnobudowlanych, stolarskich, wykończeniowych, ogrodowych itp. Wykorzystywane są zarówno w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i niewielkich zakładach stolarskich, a także w przydomowych warsztatach.

Wyróżnia się kilka rodzajów pilarek. Poszczególne typy różnią się między sobą konstrukcją i sposobem działania. Dzieli się je ze względu na rodzaj zasilania (akumulatorowe, spalinowe i elektryczne) oraz mobilność (pilarki stołowe i mobilne). Kryterium podziału może być również element tnący.

pilarka zastosowanie
Zastosowane pilarki / Shutterstock

Rodzaje pilarek

Wyróżnia się następujące rodzaje pilarek:

  • pilarka tarczowa – wyposażona jest w tarczę, czyli w obracające się zębate ostrze o kolistym kształcie, występuje jako narzędzie stołowe i ręczne, wykorzystywana jest do cięcia różnego rodzaju materiałów,
  • pilarka łańcuchowa – posiada specjalny łańcuch z ząbkami w kształcie litery U, ma zastosowanie profesjonalne i amatorskie, jest wykorzystywana np. do przecinania gałęzi, drewna na opał itd., ma zastosowanie również w rzeźbiarstwie,
  • pilarka taśmowa – wyposażona jest w specjalną taśmę rozpiętą między dwoma albo trzema kołami, wykonuje bardzo precyzyjne cięcia, wykorzystywana jest do cięć podłużnych, poprzecznych lub profilowych,
  • pilarka ramkowa – znana także jako trak, ma ostrza zamontowane na ramie, służy przede wszystkim do obróbki drewna (do pionowego i poziomego przeżynania kłód).
jaką pilarkę wybrać
Jaką pilarkę wybrać? Shutterstock

Jak wybrać pilarkę?

Przy wyborze pilarki warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby zakupiony sprzęt sprawdzał się podczas zaplanowanych prac, a tym samym spełniał nasze oczekiwania. Przede wszystkim należy więc określić przeznaczenie narzędzia – rodzaj i zakres prac, typ obrabianego materiału, częstotliwość używania urządzenia. Warto przy tym wiedzieć, że na rynku dostępne są zarówno urządzenia profesjonalne, jak i te do użytku amatorskiego.

Istotnym parametrem pilarki jest jej moc. Do prac ogrodowych czy tych wykonywanych w przydomowym warsztacie wystarczy około 2kW. Warto zwrócić również na pojemność silnika w przypadku pilarek spalinowych. Niemniej ważna może okazać się waga narzędzia. Lżejsze pilarki świetnie sprawdzą się do łatwiejszych i lżejszych prac. Urządzenia cięższe mają przy tym większą moc.

Warto zwrócić uwagę również na poziom emitowanego hałasu, redukcję drgań czy katalizator spalin. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie zaszkodzi też poprosić o radę kogoś doświadczonego i obeznanego w temacie, a także skorzystać z wypróbowania narzędzia, jeśli jest taka możliwość.

Pilarka cena

Ceny pilarek są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Proste modele można kupić już za 300-400 złotych. Pilarki profesjonalne to koszt kilku tysięcy złotych.

Opinie o Pilarka – rodzaje, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

89 + = 95

Podobne