Pilarka taśmowa – rodzaje, sposób działania, cena

pilarka taśmowa

4.0 Opinie (1)
pilarka taśmowa

Pilarka taśmowa to urządzenie do cięcia różnego rodzaju materiałów. To wydajny, mocny i bardzo praktyczny sprzęt. W porównaniu z innymi rodzajami pilarek jest jednak zdecydowanie mniej popularna. Często znajduje się na wyposażeniu zakładów stolarskich. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pilarek taśmowych, ich rodzajów i zastosowania.

Pilarka taśmowa – ogólna charakterystyka

Pilarka taśmowa to narzędzie służące do cięcia różnego rodzaju materiałów. Zwykle wykorzystywana jest do przecinania drewna, materiałów drewnopodobnych i metalu, a w przypadku mocniejszych maszyn również do np. betonu.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju urządzenia jest wyposażenie go w elastyczną zębatą taśmę (to element tnący pilarki) rozpiętą między kołami albo bloczkami, po których się przesuwa. W ruch zostaje wprawiona po uruchomieniu silnika.

Pilarki taśmowe to bardzo wydajne i szybkie maszyny, zapewniające stabilną pracę. Ich obsługa jest stosunkowo prosta, nie wymaga specjalnych uprawnień, ale na pewno pod tym względem potrzebne jest nieco wprawy. Podczas użytkowania sprzętu zawsze należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Kluczowe w tym kontekście jest ustawienie odpowiedniej prędkości posuwu, która powinna być adekwatna do rodzaju materiału poddawanemu obróbce.  

Rodzaje pilarek taśmowych

Pilarki taśmowe dzieli się na:

  • pilarki taśmowe ręczne – przenośne urządzenia z taśmą przesuwającą się z prędkością około 180mm/min, wyposażone zwykle w silnik elektryczny, występują przy tym najczęściej jako urządzenia akumulatorowe, są szybkie i wydajne, zwykle wykorzystywane są do cięcia metalu i drewna, nie sprawdzą się natomiast do cięcia elementów o dużej średnicy z uwagi na niewielką odległość między odsłoniętą taśmą a obudową urządzenia,
  • pilarki taśmowe stacjonarne – są to duże urządzenia zasilane sieciowo, zajmują sporo miejsca, wykorzystywane są przede wszystkim do cięcia drewna, wyróżniają się dużą mocą (250-2000 W) i wydajnością, ich prędkość cięcia wynosi 80-800 m/min, istotne parametry to również maksymalna wysokość cięcia i powierzchnia stołu roboczego, do niektórych modeli można podłączyć odkurzacz budowlany, który odsysa pył i wióry.
pilarki taśmowe
Zastosowanie pilarki taśmowej / Shutterstock

Zastosowanie pilarki taśmowej

Pilarka taśmowa ma szerokie zastosowanie przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. Wykorzystywana jest w stolarstwie i budownictwie. Używana jest przez murarzy i cieśli. Tego typu urządzenia można spotkać w firmach budowlanych, zakładach przemysłowych i warsztatach stolarskich.

Pilarka taśmowa wykorzystywana jest do wykonywania cięć zarówno po linii prostej, jak i wycinania skomplikowanych kształtów. Sprawdza się przy cięciu dużych elementów drewnianych i metalowych. Nadaje się do przecinania rur, prętów zbrojeniowych czy blachy. Stacjonarne pilarki poradzą sobie również z ogromnymi belkami czy balami. Będą przydatne przy cięciu bloczków z betonu komórkowego czy pustaków.

Pilarka taśmowa cena

Ceny pilarek taśmowych są bardzo zróżnicowane, na co wpływa szereg czynników. Zakup urządzenia ręcznego to koszt od 600 do 7000 złotych. Za stacjonarną pilarkę taśmową zapłacić zaś trzeba co najmniej 500 złotych. Na rynku dostępne są przy tym również urządzenia w o wiele wyższych cenach – niektóre modele kosztują kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Opinie o Pilarka taśmowa – rodzaje, sposób działania, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Podobne