Poziomica

4.0 Opinie (1)
  • poziomica
  • poziomica libellowa

Poziomica to narzędzie pozwalające na precyzyjne wyznaczanie płaszczyzn. Jej prototyp znali już starożytni, ale również obecnie to przyrząd niezastąpiony podczas prac budowlanych i remontowo-wykończeniowych. Wykorzystywana jest zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat poziomic, ich rodzajów i zastosowania. Podajemy również średnie ceny narzędzi.

Poziomica – podstawowe informacje

Poziomica to narzędzie służące do wyznaczania płaszczyzn pionowych i poziomych. Działa, wykorzystując grawitację – pod wpływem zjawiska przyciągania ziemskiego ustawia się element wskazujący poziom. Takim element może być: pęcherzyk powietrza, woda w poziomicach wężowych lub promieniowanie laserowe.

Budowa poziomicy jest stosunkowo prosta i nieskomplikowana. Narzędzia tego rodzaju mają różną dokładność, co zależy od szeregu czynników, takich jak: długość i klasa poziomicy, materiał i technika wykonania narzędzia itd.

Poziomica, źródło: Shutterstock

Rodzaje poziomic

Wyróżnia się następujące rodzaje poziomic:

  • poziomica libellowa (najbardziej popularny rodzaj poziomic, wyposażona jest w zbiorniczek z cieczą i pęcherzykiem powietrza pełniącym rolę wskaźnika, zwykle ma długość 60-200 cm),
  • poziomica wężowa (działa na zasadzie naczyń połączonych – składa się z dwóch pionowych rurek z podziałką, które są połączone giętkim przewodem wypełnionym wodą, obecnie rzadko stosowana, jest najprostszym narzędziem tego typu, sprawdza się przede wszystkim przy wyznaczaniu płaszczyzn na większych odległościach),
  • poziomica laserowa (wskazuje płaszczyzny, kąty i linie za pomocą wiązki lasera, zasięg laserów to nawet 1200 metrów, jej obsługa jest prosta, użycie wymaga unieruchomienia narzędzia, jest uniwersalna i precyzyjna),
  • poziomica elektroniczna (wyposażona jest w wyświetlacz, na którym wyświetlany jest pomiar, jest wygodna i poręczna, a także bardzo dokładna i szybka, ma niewielkie rozmiary).
Poziomica, źródło: Shutterstock

Zastosowanie poziomicy

Poziomica jako przyrząd do wyznaczania płaszczyzn ma zastosowanie w pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Wykorzystywana jest również przy pracach dekoratorskich, a także przez majsterkowiczów.

Jest to narzędzie używane w sytuacjach, w których zachodzi potrzeba precyzyjnego wyznaczenia płaszczyzn. Przydaje się przy wyznaczaniu poziomu płaszczyzn podłóg i sufitów oraz pionów ścian.

Poziomica to przyrząd niezastąpiony na każdym etapie budowy czy remontu. Używana jest przy malowaniu i kładzeniu glazury. Stosuje się ją przy wieszaniu szafek i precyzyjnym rozmieszczaniu innych przedmiotów.

Poziomica cena

Ceny poziomic są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników.

Średnia cena poziomicy libellowej to 30-50 złotych.

Za poziomicę wężową trzeba zapłacić około 50 złotych.

Koszt poziomicy laserowej to średnio 200-400 złotych.

Poziomicę elektroniczną można kupić za 200-400 złotych.

Opinie o Poziomica - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − 26 =

Podobne