Siekieromłot – budowa, zastosowanie, cena

siekieromłot

4.0 Opinie (1)
siekieromłot

Siekieromłot to ręczne narzędzie przeznaczone do rozłupywania drewna. Stanowi praktyczne połączenie młotka i siekiery, skupiając w sobie funkcje obu tych przyrządów. Jest dość duży i ciężki, a jego obsługa wymaga sporo siły i doświadczenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat siekieromłotów. Podajemy również orientacyjne ceny narzędzi.

Siekieromłot – ogólna charakterystyka

Siekieromłot to narzędzie służące do rozłupywania drewna. Stanowi połączenie młotka oraz siekiery – łączy bowiem w sobie funkcjonalność ich obu. Nazywany jest również młotosiekierą, klinomłotem, młotoklinem.

Jest to narzędzie zbudowane z długiego trzonka i ostro zakończonej główki. Wykonywane jest z różnego rodzaju materiałów. Trzonek najczęściej robi się z drewna, a obecnie również z tworzyw sztucznych, często pokryty jest też powłoką antypoślizgową. Główka wykonana jest zaś zwykle z hartowanej stali.

Siekieromłot jest dosyć ciężki i ma spore rozmiary. Jego obsługa wymaga siły i wprawy. Podczas użytkowania narzędzia należy również zachować wszelkie środki ostrożności, żeby uniknąć kontuzji czy uszkodzenia ciała.

Dowiedz się więcej o tym narzędziu / Shutterstock

Siekieromłot zastosowanie

Siekieromłot ma zastosowanie przede wszystkim podczas prac ogrodniczych i leśniczych, ale bywa wykorzystywany również przy pracach budowlanych. Najczęściej używany jest do łupania drewna, zwłaszcza pieńków wzdłuż słojów. Świetnie sprawdza się więc podczas wyrębu drzew w lesie i ogrodzie. Ostra końcówka główki ułatwia rozłupywanie konarów, a tym samym dzielenie ich na mniejsze części.

Narzędzie wykorzystywane jest również do wbijania kołków rozłupujących. Używane bywa ponadto do zagłębiania pali w ziemi. Sprawdza się także przy podcinaniu gałęzi i rąbania drewna na opał.

Siekieromłot cena

Ceny siekieromłotów są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak materiał wykonania, jego producent itd. Narzędzie można kupić już za średnio 80-100 złotych. Przy czym na rynku dostępne są siekieromłoty w wyższych cenach – 200-300 złotych.

Opinie o Siekieromłot – budowa, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Podobne