Strug elektryczny

strug elektryczny

4.0 Opinie (1)
  • strug elektryczny
strug elektryczny

Strug elektryczny to uniwersalne narzędzie do obróbki drewna. Jest nowoczesną, napędzaną silnikiem elektrycznym alternatywą dla klasycznego struga ręcznego, znanego już w starożytności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat strugów elektrycznych. Podpowiadamy również, czym kierować się przy wyborze narzędzia.

Strug elektryczny – podstawowe informacje

Strug elektryczny to elektronarzędzie służące do obróbki drewna – wykorzystywany jest na wielu jego etapach. Używa się go do strugania, fazowania, wręgowania oraz skracania.

Działanie urządzenia opiera się na ruchu ostrzy umieszczonych na wałku napędzanym silnikiem elektrycznym. Obsługa struga elektrycznego nie wymaga wywierania na narzędzie dużego nacisku.  

Wyróżnia się strugi elektryczne jednoostrzowe, dwuostrzowe oraz czteroostrzowe.  

strug elektryczny

Strug elektryczny – zastosowanie

Strug elektryczny używany jest przede wszystkim do strugania, czyli zdzierania cienkiej warstwy materiału – w efekcie obrabiana powierzchnia zostaje wyrównana i przygotowana do dalszej obróbki. Narzędzie wykorzystuje się ponadto do fazowania, czyli wykańczania krawędzi. Używa się go także do przycinania i skracania. Wyposażenie narzędzia w specjalną przystawkę umożliwia zaś wręgowanie,

Strugi elektryczne wykorzystywane są przez profesjonalne zakłady obróbki drewna, ale swoje zastosowanie znajdą również w przydomowych warsztatach.

strug elektryczny
Strug, źródło: Shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy wyborze struga elektrycznego?

Przy wyborze struga elektrycznego warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów i funkcji narzędzia, odpowiedzialnych za jego wydajność i skuteczność.

W pierwszej mierze należy się zastanowić nad planowanym sposobem wykorzystania struga. Istotnymi parametrami będą więc moc urządzenia (wyższa moc ma szczególne znaczenie przy obróbce twardych materiałów), liczba ostrz oraz głębokość strugania. Znaczenie ma także szerokość głowicy (wpływa na szerokość strugania) i głębokość wpustu. Warto ponadto zwrócić uwagę na możliwość dopasowania dodatkowych elementów wyposażenia (np. stopki parkującej).

Strug elektryczny cena

Ceny strugów elektrycznych są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak parametry urządzenia czy jego producent.

Średnia cena narzędzia to 200-300 złotych, ale na rynku dostępne są również strugi elektryczne w wyższych cenach (1000-2000 złotych).

Opinie o Strug elektryczny - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

81 − 78 =

Podobne