Suwmiarka

4.0 Opinie (1)
  • suwmiarka
  • suwmiarka analogowa
  • suwmiarka cyfrowa
  • suwmiarka zegarowa

Suwmiarka to niewielkie urządzenie służące do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Należy do podstawowego wyposażenia każdego warsztatu – jest niezastąpiona przy dokładnych i szybkich pomiarach. Warto poznać zastosowanie suwmiarki, jej rodzaje oraz budowę. Poniżej przedstawiamy również średnie ceny narzędzia.

Suwmiarka – ogólne informacje

Suwmiarka to wielofunkcyjny przyrząd pomiarowy, który służy do szybkiego wykonywania precyzyjnych i dokładnych pomiarów. Używana jest do pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych, głębokości i wysokości.  

Zakresy pomiarowe suwmiarek to standardowo przedział od 0 do 150 mm, a niekiedy nawet do 3000 mm. Narzędzie zbudowane jest z prowadnicy, szczęk i przesuwnego suwaka oraz urządzenia odczytowego. Zwykle wykonuje się je ze stali.

Suwmiarka, źródło: Shutterstock

Pomiar suwmiarką

Za pomocą suwmiarki pomiaru dokonuje się przez umieszczenie w szczękach mierzonego elementu oraz dociśnięciu, a następnie odczytaniu wyniku pomiaru (na podziałce, czujniku zegarowym lub wyświetlaczu).

Rodzaje suwmiarek

Wyróżnia się następujące rodzaje suwmiarek:

  • suwmiarki analogowe (znane również jako noniuszowe, mają podziałkę kreskową na prowadnicy oraz noniusz na suwaku),
  • suwmiarki zegarowe (zwane także czujnikowymi, mają czujnik zegarowy wraz z zębatką na prowadnicy),
  • suwmiarki cyfrowe (znane również jako elektroniczne, mają liniał pojemnościowy na prowadnicy wraz z cyfrowym wyświetlaczem).
Suwmiarka, źródło: Shutterstock

Ile kosztuje suwmiarka?

Średnia cena suwmiarki analogowej to 50-100 złotych. Za suwmiarkę cyfrową trzeba zapłacić 150-200 złotych, natomiast za suwmiarkę zegarową – 100-200 złotych.

Opinie o Suwmiarka - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

55 − = 48

Podobne