Szczypce Segera – rodzaje i zastosowanie

szczypce segera

4.0 Opinie (1)
szczypce segera

Szczypce Segera to ręczne narzędzie specjalistyczne używane przez profesjonalistów. Wykorzystywane są przede wszystkim w mechanice, przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym. Są trwałe i odporne na uszkodzenia, a ich obsługa jest stosunkowo łatwa, choć wymaga wyczucia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szczypiec Segera. Prezentujemy ich rodzaje i wskazujemy główne zastosowania.

Szczypce Segera – czym są i do czego służą?

Szczypce Segera to narzędzie ręczne służące do zakładania i zdejmowania pierścieni osadczych sprężynujących, zwanych potocznie pierścieniami Segera (stąd też również nazwa narzędzia).

Zbudowane są z części roboczej i rękojeści. Ostrza najczęściej wykonuje się ze stali węglowej. Poszczególne rodzaje szczypiec Segera różnią się między sobą budową, kształtem, wymiarami oraz przeznaczeniem.

Sama obsługa szczypiec Segera jest stosunkowo prosta. Końcówki przyrządu wsuwa się w otwory pierścienia, a następnie należy delikatnie zacisnąć rączkę szczypiec. Tym samym w łatwy sposób udaje się wysunąć pierścień z kanalika.

Rodzaje szczypiec Segera

Wyróżnia się następujące rodzaje szczypiec Segera:

  • szczypce Segera wewnętrzne proste,
  • szczypce Segera wewnętrzne wygięte,
  • szczypce Segera zewnętrzne proste,
  • szczypce Segera zewnętrzne wygięte.

Szczypce wewnętrzne wykorzystywane są do pracy z pierścieniami wewnętrznymi, natomiast zewnętrznych używa się do pracy z pierścieniami zewnętrznymi.

Szczypce proste i wygięte różnią się między sobą ukształtowaniem części roboczej. Proste zasadniczo służą do zakładania i zdejmowania pierścieni w łatwo dostępnych miejscach, wygięte do montażu i demontażu pierścieni znajdujących się w miejscach, do których dostęp jest o wiele trudniejszy.

szczypce segera
Szczypce Segera / Shutterstock

Zastosowanie szczypiec Segera

Szczypce Segera mają zasadniczo zastosowanie profesjonalne. Przede wszystkim używa się ich w mechanice, motoryzacji i przemyśle maszynowym. Narzędzie pozwala na bezpieczne usuwanie pierścieni, minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Używane jest do ochrony łożyska, tulei i tarcz przed przesunięciem osiowym. Stosuje się je do montażu i demontażu zacisków hamulcowych oraz elementów skrzyni biegów.

Należy przy tym koniecznie wiedzieć, że do wykonywania tego rodzaju prac nie wolno wykorzystywać narzędzi uniwersalnych. Te mogą bowiem uszkodzić pierścienie. Co więcej, istnieje duże ryzyko spowodowania urazu ciała – zdarza się, że pierścień wyskoczy z dużą siłą, co może narazić wykonującego pracę na utratę zdrowia.

Jak wybrać szczypce Segera?

Przy wyborze szczypiec Segera warto wziąć pod uwagę kilka czynników, aby zakupione narzędzie należycie spełniało swoją rolę. To przede wszystkim kształt końcówki roboczej dopasowanej do pierścieni. Niemniej ważne jest samo ostrze, które powinno być odpowiednio szerokie i niezbyt ostre.

Nie wolno zapominać o rękojeści – wybieramy zawsze pokrytą materiałem antypoślizgowym. Do prac wykonywanych za pomocą szczypiec Segera używa się zwykle sporo siły, więc narzędzie musi być stabilne i dobrze leżeć w dłoni.

Szczypce Segera cena

Ceny szczypiec Segera są zróżnicowane. Najtańsze narzędzia do zastosowania amatorskiego kosztują kilkanaście złotych. Te lepszej jakości wymagają nakładu 40-60 złotych. Przyrządy profesjonalne kosztować mogą również 100 złotych albo więcej.

Opinie o Szczypce Segera – rodzaje i zastosowanie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 61 = 65

Podobne