Szpadel – cechy, zastosowanie. Jak wybrać odpowiedni?

szpadle szpadel

4.0 Opinie (1)
szpadle szpadel

Szpadel to bardzo praktyczne narzędzie służące do kopania. Jego cechą charakterystyczną jest ostre zakończenie umożliwiające wbicie go w ziemię. Wyposażony jest również w trzonek z uchwytem. Ma zastosowanie podczas wykonywania prac budowlanych i ogrodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szpadli. Podpowiadamy również, czym kierować się podczas wyboru narzędzia.

Co to jest szpadel?

Szpadel to narzędzie służące przede wszystkim do kopania. Jest to rodzaj łopaty o specyficznym kształcie umożliwiającym rycie, kopanie, rozdrabnianie grud, spulchnianie ziemi itp.

Obecnie szpadle wykonywane są z metalu, najczęściej ze stali hartowanej. Narzędzie wyposażone jest trzonek. Ma ostro zakończoną i szeroką część roboczą o łukowato wygiętych krawędziach. Przystosowana jest ona do tego, że można na niej postawić stopę – ciężar i nacisk ułatwiają zaś zagłębić szpadel w ziemię, a tym samym usprawnić kopanie.

Szpadle mogą mieć różne kształty. Różnią się wagą, materiałem wykonania, zakończeniem. Nie należy mylić szpadla z łopatą – oba narzędzia mają inną konstrukcję i przeznaczenie (łopata przeznaczona jest przede wszystkim do przenoszenia materiałów sypkich).

szpadel
Zastosowanie szpadla / Shutterstock

Zastosowanie szpadli

Szpadle mają zastosowanie podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Najczęściej wykorzystywane są przy pracach budowlanych i ogrodowych, a także podczas robót drogowych. Używane są również w sadownictwie, rolnictwie i szkółkarstwie. Nadają się do rycia i kopania w ziemi o różnym stopniu zbicia, twardości i gęstości.

Służą do kopania rowów, przekopywania ziemi, usuwania korzeni, również tych głębokich. Wykorzystuje się je do sadzenia roślin, spulchniania ziemi, przekopywania grządek. Znajdują zastosowanie podczas wykopywania rur i drenów.

Jaki szpadel wybrać?

Przy wyborze szpadla należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, aby zakupione narzędzie spełniało nasze oczekiwania. Pozornie nie jest to trudne zadanie, szpadle mają przecież dość prostą konstrukcję, a ich obsługa nie należy do wyjątkowo skomplikowanych czynności. Obecnie na rynku mamy jednak spory wybór w tym zakresie, warto więc wiedzieć, czym kierować się przy zakupie narzędzia.

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest rodzaj sztychu. Jego zakończenie i wyprofilowanie wpływa bowiem na wykonanie prac. Jeśli więc planujemy kopanie w zbitej ziemi, celujmy w szpadle o ostrych zakończeniach. Szpadel prosty umożliwi nam natomiast przeniesienie większej ilości materiału.

szpadle
Jakie narzędzie wybrać? / Shutterstock

Należy również zwrócić uwagę na trzonek. Materiał jego wykonania (zwykle drewno, ale również metal, aluminium itd.) ma bezpośredni wpływ na wagę narzędzia, a tym samym na wygodę jego użytkowania i efektywność pracy. Lżejsze szpadle będą bardziej komfortowe. Cięższe pozwalają zaś na wywarcie większego nacisku. Nie bez znaczenia pozostaje długość trzonka, która powinna być dostosowana do wzrostu osoby użytkującej narzędzie. Niemniej ważny jest również kształt uchwytu.

W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na jakość i materiał wykonania szpadla. Niekiedy lepiej jest zainwestować w lepsze i droższe narzędzie, które z powodzeniem będzie służyło nam dłużej.

Szpadel cena

Ceny szpadli są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak materiał wykonania, rodzaj narzędzia, jego jakość, producent itd.

Średnie ceny szpadli mieszczą się w przedziale 50-100 złotych.

Opinie o Szpadel – cechy, zastosowanie. Jak wybrać odpowiedni? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 5

Podobne