Tokarka tarczowa – opis, rodzaje, cena

tokarka tarczowa

4.0 Opinie (1)
tokarka tarczowa

Tokarka tarczowa jest urządzeniem wykorzystywanym do obróbki elementów cechujących się dużą średnicą i małą wysokością. Jest bardzo wydajna i precyzyjna. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Poniżej przedstawiamy ogólne informacje na temat tego rodzaju maszyn, ich rodzajów oraz przeznaczenia.

Tokarka – ogólna charakterystyka

Tokarki to urządzenia wykorzystywane do obróbki powierzchni przedmiotów zewnętrznych przez toczenie i wewnętrznych przez wytaczanie. Do tego rodzaju elementów zalicza się przede wszystkim kule, walce, stożki oraz gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.

To maszyny należące do grupy obrabiarek. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Są wydajne, precyzyjne i szybkie. Obróbka wykonywana przy ich użyciu to tzw. toczenie. Działanie tego typu urządzeń opiera się natomiast na ruchu obrotowym i prostoliniowym.

Tokarki można podzielić ze względu na typ obrabianego przedmiotu oraz rodzaj obróbki. W ten sposób wyróżnia się m.in. tokarki tarczowe. Te z kolei dzielą się jeszcze na tokarki tarczowe pionowe (karuzelowe) oraz tokarki tarczowe poziome.

zastosowanie tokarki tarczowej
Zastosowanie tokarki tarczowej / Shutterstock

Tokarka tarczowa – opis

Tokarka tarczowa to urządzenie służące do obróbki elementów o dużej średnicy (powyżej 630 mm) i małej wysokości. Wykorzystywana jest do obrabiania przedmiotów takich jak tarcze, koła zamachowe, koła pasowe, wirniki. Sprawdza się przy obróbce przedmiotów wielkogabarytowych (o średnicy do 4000 mm).

Tokarka tarczowa wyposażona jest w poziomą tarczę, na której umieszcza się obrabiany przedmiot. Umożliwia pracę przy użyciu kilku noży jednocześnie, również przy dużych szybkościach, co wpływa z kolei na niezwykłą wydajność urządzenia.

tokarka
Jakie są rodzaje tokarek? Zobacz! / Shutterstock

Tokarki tarczowe – rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje tokarek tarczowych:

  • tokarki tarczowe pionowe – zwane karuzelowymi, wyposażone są w pionową oś wrzeciona i poziomą tarczę, wykorzystywane są do obróbki przedmiotów o dużej średnicy i wadze, ich specyficzna budowa pozwala na łatwe i bezproblemowe umieszczenie przedmiotu w odpowiednim miejscu, są bardzo precyzyjne i stabilne;
  • tokarki tarczowe poziome – wśród nich wyróżnia się urządzenia z łożem poprzecznym, łożem wzdłużnym oraz płytowe ciężkie (do robót ciężkich – przystosowane do obróbki ciężkich elementów o dużych gabarytach).

Tokarka tarczowa cena

Ceny tokarek tarczowych są zróżnicowane. Zwykle to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Opinie o Tokarka tarczowa – opis, rodzaje, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 − = 25

Podobne